Umění omluvy aneb Jak na ni?


Každému z nás jednou ujely nervy a řekli jsme něco, co jsme vlastně ani nechtěli. I když se poté snažíme omluvit, často to situaci spíše zhorší. Jak by měla vypadat správná omluva? Vědci přišli s řešením (a kdyby náhodou vše selhalo, existují stránky, které se za vás rozejdou s partnerkou).

Jak se tedy správně omluvit? Nová studie odhalila, že byste do omluvy měli zařadit několik klíčových částí. Přinášíme vám jich celkem šest. Čím více jich zařadíte, tím efektivnější bude vaše omluva. Tým vědců z univerzity v Ohiu testoval 755 lidí a to, jak reagují na omluvy.

Co by měla obsahovat správná omluva:

1. Vyjádření lítosti

2. Vysvětlení důvodu hádky

3. Přijmutí zodpovědnosti

4. Projevení lítosti

5. Nabídka nápravy

6. Požádání o odpuštění

Jen slova nestačí při správné omluvě

Nejlepší omluva zahrnuje všech těchto šest částí. Ne všechny tyto části jsou však rovnocenné. Pokud máte naspěch, dvě budou prý bohatě stačit: „Naše zjištění ukázalo, že nejdůležitější částí je přijmutí zodpovědnosti. Řekněte, že to byla vaše chyba,“ říká spoluautor a profesor na univerzitě Fisher College of Business v Ohiu  Roy Lewicki. Druhou nejdůležitější částí omluvy je nabídnutí nápravy: „Jen slova nestačí, přejděte k akci“, dodává Lewicki.

Vyjádření lítosti, vysvětlení důvodu hádky a projevení lítosti jsou dalšími důležitými body. Všechny tři části jsou stejně důležité.

Bez ohledu na věk a další aspekty, výzkum došel k tomuto závěru: čím více výše zmíněných částí zahrnete do omluvy, tím efektivnější bude.

 

Myslete svou omluvu zcela vážně

Samozřejmě je také důležité vypadat, že omluvu myslíte zcela vážně: „Pohled do očí a skutečné vyjádření upřímnosti jsou důležité, když se omlouváte tváří v tvář,“ dodal na závěr Lewicki.

zdroj foto: foter.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |