Co stojí za rozpadem vztahů?


Jak zjistit, jestli právě váš vztah potrvá, či hrozí jeho rozpad? Všichni vstupujeme do dlohodobých vztahů s tím, že budou trvat „navěky”. Na základě konkrétního chování lze však vypozorovat, jestli právě váš vztah „přežije”.

Studie odhalily klíčové chování, podle kterého lze odhadnout, jestli se váš vztah rozpadne, nebo potrvá. Toto chování je možné vypozorovat již během prvního roku vztahu.

Psycholog Robert Levenson z Kalifornské university v Berkeley a John Gottman, psycholog z Washingtonské univerzity, odhalili, že mohou předurčit rozvod s 93% pravděpodobností na základě jednoho konkrétního chování ve vztahu: a to je pohrdání.

A nemáme na mysli: „Proč nechal sakra zase to prkýnko nahoře?” Mluvíme tady o výsměchu, pohrdání partnerem. Toto chování bylo pozorováno na 79 párech po dobu 14 let žijících ve Spojených Státech (21 z nich se rozvedlo během této studie) a bylo publikováno v roce 2002.

Nedávná studie nazvaná „Manželské konfliktní chování a hlavní důvody pro rozvod” podpořila původní zjištění. Bylo při ní sledováno na 373 novomanželských párů. Studie ukázala, že pokud se objevilo toto chování v manželství během prvního roku, byla u nich prokázána daleko vyšší pravděpodbnost rozvodovosti.

Nejsnadnější způsob, jak zabránit rozvodu? Empatie. Až se příště budete cítit frustrovaní z něčeho, co váš partner ZASE neudělal, přemýšlejte nad tím, co jste mohli udělat vy, abyste mu to připomenuli. Možná teď řeknete, že jste mu to připomínali už nejmíň stokrát. Ukažte však více porozumění. Mohlo by to do budoucna zachránit váš vztah.

Zeptejte se sami sebe: Takže… není to taky tak trochu moje vina? (Nebo je ta nevyžehlená košile do práce super důležitá?)

 

zdroj foto: flickr.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |