MENU - zobrazit / skrýt

Rakovina prostaty si nevybírá


Nemoc, která mezi muži vzbuzuje obavy a strach. Není divu, ročně je touto nemocí postiženo 3 500 mužů, čtvrtina z nich boj s nemocí prohraje. Jaká je prevence vzniku rakoviny prostaty a lze jí úspěšně léčit?

Kde se prostata nachází

Prostata, někdy nazývaná i jako předstojná žláza, se nachází těsně pod močovým měchýřem, kde je do ní shora zavedena močová trubice, jenž se uvnitř prostaty propojuje s chámovody. Je velikosti přibližně vlašského ořechu.

Vznik rakoviny

Rakovinné buňky se mohou objevit bez toho, aniž byste to na sobě v prvotní fázy nějak pocítili. Nejprve se zvětší tkáň prostaty a dojde k utlačování močové trubice. Tady se už dají vysledovat problémy s močením, pokud je člověk bude brát na lehkou váhu, v horším případě se vytvoří metastázy do kostí, které už jsou obtížně léčitelné.

Projevy rakoviny prostaty

Problémy při močení ještě nemusí znamenat příznaky rakoviny, ale pokud se k tomuto problému přidají další projevy, je nezbytné navštívit lékaře. Jednat byste měli ihned, když:

- častěji močíte, hlavně v nočních hodinách
- se objeví v moči nebo ejakulátu krev
- máte přerušované nebo slabé močení
- při močení pociťujete bolest
- bolí vás kyčle, pánev a dolní část zad

Rizikové faktory

Největším rizikovým faktorem je věk. Kolem 40.roku by měli muži zajít ke svému obvodnímu lékaři a nechat se řádně vyšetřit. Jakýkoliv odklad a nezájem o tuto nemoc může být pro člověka v konečném součtu fatální. Výskyt rakoviny prostaty se až dvojnásobně objevuje u černošské poplace, než je tomu u bělochů. Na pozoru by měli být i ti, jenž měli v rodině někoho, kdo tímto onemocněním trpěl, především, pokud to byl syn nemocného. Zde existuje velké riziko vzniku rakoviny prostaty. Jako další rizikové faktory se uvádí nevhodná životospráva, stres, kouření, alkohol, záněty nebo sexuální onemocnění.

Jak se rakovina prostaty diagnostikuje

Lékař provede základní vyšetření, tzv. per rectum, kdy prsty přes konečník snadn o nahmatá prostatu a zjistí, zda dochází ke změnám ve struktuře tkáně. Ačkoliv jde o nepříjemné vyšetření, lze to s jistou dávkou sebezapření vydržet.

Léčba rakoviny prostaty

Vše se odvíjí od toho, v jakém stádiu rakovina prostaty je. Důležité je, aby se nemoc podchytila na samém začátku. Další způsob léčby již určí lékař. Může dojít buď k operaci prostaty, která se celá vyjme, pokud je napaden jen tento orgán nebo se musí rovnou odstranit i varlata kvůli testosteronu, jenž má na růst nádoru vliv. Dále se provádí ozařování, aby se rakovinnové buňky umsrtily, případně se nasadí vhodné medikamenty.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE