Rakovina penisu - příznaky a prevence


Rakovina je nemoc, která se může u člověka projevit v jakémkoliv věku a kdekoliv na jeho těle. S touto nemocí se dá bojovat, ale je to běh na dlouhou trať a ne vždy se podaří člověka vyléčit. V následujícím článku si povíme o rakovině penisu.

Rakovina penisu je u nás poměrně vzácnou diagnózou, jejíž počet ale narůstá. Tento typ patří do kategorie zhoubných nádorů, což je agresivnější a nebezpečnější verze rakoviny. Nádor totiž proniká do okolních tkání, vytváří metastáze a ty jsou příčinou úmrtí.

U Evropanů se rakovina penisu vyskytuje zřídka

Z důvodu vysoké úrovně hygieny však v Evropě a Severní Americe tvoří rakovina penisu jen velmi malé procento (max. 2%) ze všech diagnostikovaných rakovin. Hlavním rizikovým faktorem je totiž nedostatečné dodržování hygieny, v tomto případě předkožkového vaku. Pod předkožkou se totiž působením bakterií tvoří bělavá hmota, která když není pravidelně odstraňována, tak dráždí kůži, což riziko vzniku rakoviny penisu zvyšuje. Dalším rizikovým faktorem je zúžená předkožka, kterou nejde přetáhnout přes žalud, díky čemuž je také zabráněno vykonání dostatečné hygieny. Dále může být na vině také užívání tabákových výrobků (cigarety, žvýkací tabák, šňupací tabák a podobně) či HPV virus, který je však především známý jako působitel rakoviny děložního čípku.

Rakovina penisu - příznaky mohou být různé

Nejprve se na žaludu objeví mechovitá načervenalá skvrna. Původně rakovina předkožky penisu se může postupně vyvíjet a skrze celý penis narůst až do mízních uzlin v tříslech, odkud bude pokračovat hlouběji do těla. Samotná rakovina penisu může poté vypadat různě, ať již jako vřídek, uzlík či jen zarudlé místo. Pokud se tedy něco takového objeví, je potřeba co nejrychleji vyhledat kožního lékaře nebo urologa, aby se tato nemoc podchytila včas.

V případě pochybnosti na nic nečekejte

Tento důležitý krok je však vykonán mnohdy až velmi pozdě a to zejména díky studu. Každopádně při včasném vyhledání lékaře je možné rakovinu s velkou šancí úspěšně vyléčit. Vyšetření probíhá tak, že bude odebrán vzorek vyskytnutého útvaru, který bude prozkoumán a podle něho určena diagnóza. Jestliže se bude jednat o nádor, tak se určí i jeho typ. Následně se též rozhodne o průběhu léčby, která může probíhat ozářením postižného místa či jeho chirurgickým odstraněním. V nejzávaznějších případech tak může dojít k úplnému odstranění penisu, což se však stává jen velmi málokdy.

Závěrem již pouze shrňme, že je důležité dbát na prevenci. Ta spočívá v dostatečné hygieně. Stejně tak je potřeba vyhledat okamžitou lékařskou pomoc v případě, že na penisu zpozorujete nějaký divný útvar, jako je vřídek či červený flíček.

Zdroj foto: foter.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Tagy: nemoci

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |