Nemůžete si na večírku zapamatovat jména nových lidí? Poradíme fígle


Jste na večírku a seznamujete se s více lidmi najednou, najdou se mezi nimi i přitažlivé ženy, jenže vy si nikdy nemůžete zapamatovat jejich jména. Sotva si potřesete rukou, jméno se vám vykouří z hlavy a vy ji pak raději ani neoslovujete, protože nevíte jak. A pokud je pěkná, je to docela škoda. Proč tak často zapomínáme jména a jak si je dobře zapamatovat?

Nové lidi každý z nás potkává poměrně často, mnohdy se však stává, že jejich jména ihned po seznámení zapomeneme. Někteří z nás se odhodlají a zeptají se znovu, někteří to nechají být, protože se stydí a oslovují proto člověka obecně. Proč však k zapomínání jmen dochází? Jedním z vysvětlení může být, že vás druhý člověk prostě úplně nezajímá. Lidé si lépe zapamatují věci, které je k učení motivují. Někdy vás někdo natolik zaujme, že jeho jméno už nikdy nezapomenete.

Existují však i jiné příčiny. Často byste si jméno rádi pamatovali, nicméně stejně ho zapomenete. Může to být také z toho důvodu, že trochu podceníte práci, která je k zapamatování něčeho, o čem si řeknete, že je zdánlivě jednoduché (právě jako jméno), potřeba.

Horší je to se jmény, která jsou obvyklá. Takových lidí totiž známe hodně, a proto je naše mysl moc nebere v potaz. Petru, Hanu nebo Janu zapomeneme hned, ale třeba Esmeraldu si prostě pamatovat budete. Alespoň v našich zeměpisných šířkách.

Poradíme, jak si jméno lépe zapamatovat. Zkuste si ho s něčím zkombinovat. Najděte si něco zvláštního na jejím vzhledu, případně nějakou činnost a ke jménu si tuto věc přidejte. Vzpomínka na jméno, jako je třeba Lucka, může být těžká, ale když si k tomu přidáte tanečnice Lucka, měli byste si vzpomenout lépe.

Technika, která vám v zapamatování jmen může také pomoct, je například sebetestování. Ta pomáhá o to víc, pokud nových lidí ve vašem okolí bude několik. Vyzkoušejte se tedy krátce po seznámení otestovat a jména si zopakovat. Pomůže vám to zapamatovat si jména i v dlouhodobém horizontu.

Silněji se vám jméno do mozku zaryje, pokud ho ihned, co vám jej druhá osoba řekne, zopakujete nahlas. Začněte dívku hned po seznámení oslovovat. Každý rád slyší svoje jméno, bude jí to příjemné a vy si ho zapamatujete.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |