MENU - zobrazit / skrýt

Jean Paul Belmondo – nestárnoucí rošťák


9. dubna 1933 se na pařížském předměstí Neuilly nad Seinou narodil jeden z největších francouzských herců všech dob. Narozeniny slaví Jean Paul Belmondo, nebo-li Bébel, jak mu v jeho zemi přezdívají. I když nikdy nebyl typem romantického hrdiny, dokázal si získat mnoho fanoušků po celém světě. V roce 1995 byl magazínem Empire zvolen mezi 100 nejvíce sexy filmové hvězdy.

Rodina a profesní začátky

Otec Paul Belmondo byl významný francouzský sochař, matka Madeleine Reinaud-Richard vynikala jako malířka. Belmondo má dva sourozence - bratra Alaina a sestru Muriel. Jean-Paul se již do raného dětství věnoval různým sportům (do školy většinou docházel pouze na tělocvik), zvláště jej zajímal fotbal, toužil stát se boxerským šampiónem (jeho idolem byl mistr světa v boxu - Francouz Marcel Cerman). V šestnácti letech se však nakazil tuberkulózou a po léčebném pobytu se rozhodl pro kariéru herce. Studoval na pařížské konzervatoři, kde jej však přijali až napotřetí.
První úspěchy slavil na divadelní scéně. První výrazný jevištní úspěch zaznamenal v roce 1957 na scéně pařížského Théâtre Athenée v komedii Zkrocení zlé ženy. Jako filmový herec se výrazněji prosadil ve snímku Jeana-Luca Godarda U konce s dechem (1960) a prakticky ze dne a den se stal hvězdou. „A od té doby to nikdy nepřestalo,“ vzpomínal po letech. „Ale já si nestěžuji, protože až jednoho dne za dveřmi nenajdu novináře, bude to znamenat, že už nikoho nezajímám.“ Poté se rozjela jeho kariéra především
v komerčních akčních komediích (Muž z Ria, Muž z Hongkongu, Muž z Acapulca…).

Ocenění

Belmondo je držitelem několika ocenění - Řád čestné legie, César (nejlepší herec ve filmu Cesta zhýčkaného dítěte z roku 1989), cenu však nikdy osobně nepřevzal. „Domnívám se, že jedinými porotci, kteří nám mohou udělovat podobná vyznamenání, jsou diváci. My herci jsme tu díky nim a pouze pro ně, a já se vždycky snažil získat hlavně jejich hlasy.“ V roce 2011 získal Zlatou palmu za „oslnivý talent a úspěšnou hereckou dráhu“ na filmovém festivalu v Cannes. I přes svůj nesporný herecký talent se mu nikdy nedostalo dostatečného ocenění vzhledem k počtu získaných cen a nominací.

Kaskadéři bez práce

Vždycky rád sportoval a možnost spojit herectví a dobrodružství bylo pro něj vždy lákavé. Ve filmech tak propojil svůj komediální talent s fyzickou zdatností. Svůj sen po sportovní kariéře mohl částečně zrealizovat díky desítkám akčních filmů. Kaskadéry nepotřeboval, miloval akci a všechny nebezpečné kousky prováděl sám. Což se mu několikrát málem vymstilo. Například ve filmu Strach nad městem sklouzl ze střechy Galerie Lafayette, avšak na poslední chvíli se stihl zachytit okapu. Při natáčení Zvířete se na něj zase vrhl ochočený tygr a zlomil mu ruku. Až ve třiapadesáti letech změnil názor - při natáčení filmu Bezva finta se srazil s hákem autojeřábu a musel být převezen do nemocnice. Až tento úraz přesvědčil Belmonda, že už by neměl tolik riskovat. O své případné účasti v dalších akčních filmech Jean-Paul Belmondo říká: „Nechci být létajícím dědečkem francouzského filmu.“

Zdravotní komplikace

V roce 1995 prodělal náročnou operaci nohou po ucpání cév, v roce 1998 měl malou srdeční slabost. V létě roku 2001 ho postihla na Korsice mozková příhoda. Následujících šest dnů zůstal Belmondo v kritickém stavu v pařížské nemocnici, ale již na konci roku 2002 své fanoušky šokoval tím, že se nečekaně oženil se svou dlouholetou přítelkyní Natty a v roce 2003 se jim narodila dcera. Po mrtvici se však stále potýká se zdravotními problémy a zůstal částečně ochrnutý.

Belmondovy ženy

Belmondo a ženy. To bylo věčné téma, které zaměstnávalo novináře a především bulvár. Jeden francouzský novinář jednou napsal, že Bůh stvořil ženy hlavně proto, aby se Belmondo bavil. Herec nikdy neskrýval svou náklonnost k něžnému pohlaví: „Žena vás může přestat milovat, může z vás být otrávená, může vás opustit, nenávidět, zapomenout, ale nesmí vámi pohrdat“. Byl dvakrát ženatý a má tři děti. Ve dvaceti letech se oženil s tanečnicí Elodií Constantin, se kterou žil v letech 1953-1965. Během tohoto období se jim narodily tři děti (nejstarší dcera Patricie zemřela při požáru v roce 1994). Po rozvodu se po jeho boku objevovaly mimo jiné některé herecké kolegyně – Ursulla Andress nebo Laura Antonelli. Znovu se oženil s o třicet let mladší tanečnicí Natty v roce 2002, se kterou se seznámil v roce 1989 na tenisovém kurtu díky své fence Maye. V roce 2003 se jim narodila dcera, o pět let později se však rozvedli. V současnosti žije s bývalou belgickou modelkou Playboye – Barbarou Gandolfi.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Tagy: celebrity

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE