Woody Allen: Filmy a ženy, to je moje


Woody Allen je jedním z nejvýznamnějších a nejoceňovanějších filmařů. Je znám u široké veřejnosti pro své komedie i vážné snímky. Mezi ty nejslavnější patří například Manhattan nebo Annie Hall. Rodák z New Yorku slaví tento měsíc své 81. narozeniny. 

„Dva největší mýty o mně jsou, že jsem intelektuál – protože nosím tyhle brýle, a že jsem umělec – protože moje filmy jsou prodělečné. Tyhle dva mýty přetrvaly po mnoho let.“

Woodyho dětství a studium

Allen Stewart Konigsberg (oficiálně si změnil jméno v šestnácti letech na Woody Allen) se narodil 1. prosince 1935 v Bronxu a vyrůstal v Brooklynu, New York. Jeho dětství nebylo snadné. Jeho rodiče spolu nevycházeli příliš dobře, Allen měl navíc dost vyostřený vztah se svou přísnou matkou. Má mladší sestru Letty.

„To je v podstatě můj dojem ze života… je plný samoty, bídy, utrpení a neštěstí – a všechno to nějak moc rychle skončí.“

 

Woody se svou současnou ženou Soon-Yi Previn

Jako student se více zajímal o baseball a basketbal než o studium, a také byl velmi nadaný v karetních tricích. Po střední škole studoval na Newyorské univerzitě, ze které byl však vyloučen.

„Vyhodili mě ze školy, protože jsem podváděl při zkoušce z metafyziky. Nahlížel jsem do duše svého souseda.“

Začátky s komedií

V patnácti letech začal psát vtipy a gagy pro noviny, aby si vydělal nějaké peníze.  Mezi léty 1960 a 1969 vystupoval jako stand-up komik. V roce 1965 se poprvé podílel jako scénárista k filmu Co je nového, kočičko (What´s New Pussycat?).  Allen získal nominaci na WGA Award 1966 za nejlepší komediální scénář.

Zlom v kariéře

Zlom ve Woodyho kariéře nastal díky snímku Annie Hall z roku 1977. Jedná se o romatickou komedii v hlavní roli s Diane Keaton. S Allenem vystupovali jako pár nejen na plátně, ale i ve skutečnosti. Tento snímek je považován spolu s Manhattanem za jeden z jeho nejúspěšnějších. Získal také čtyři ceny Akademie filmového umění a věd.

„Slavná osobnost je bytost, která se celoživotně dřela, aby získala slávu, načež si nasadila tmavé brýle, aby ji nikdo nepoznal.“

Nejvíce a nejméně výdělečné filmy

V roce 1986 natočil snímek Hannah a její sestry (Hannah and her sisters), který vydělal 40 miliónů dolarů. O rok později přišel s filmem Září (September), jenž vydělal pouhých 486.484 dolarů.

„Peníze jsou lepší než chudoba, už třeba jen z finančních důvodů.“

Pár zajímavostí na závěr:

je čtyřnásobným držitelem Oscara
je to režisér, herec, spisovatel, komik, dramatik, scénárista, klarinetista
je potřetí ženatý s adoptivní dcerou své tehdejší partnerky Mii Farrow
nikdy neposlal žádný e-mail, nevlastní ani počítač
nikdy se nedívá na své filmy
nikdy nečte žádné články o sobě nebo svých filmech
nerad čte knihy
je vegetarián
všechno píše na své psacím stroji

zdroj foto: foter.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |