MENU - zobrazit / skrýt

Ed O´Neill – nesmrtelný Al Bunda z Ženatý se závazky


Když se řekne jméno Ed (Edward) O´Neil, nepochybně se každému vybaví již kultovní postava věčně nespokojeného prodavače bot ze sitcomu Ženatý se závazky. Tento americký herec však vynikl také v další komediální sérii – Taková moderní rodinka. Rodák z Ohia oslavní tento měsíc již své 67. narozeniny.

Rodina a soukromý život

Narodil se 12. dubna 1946 v americkém Youngstownu, stát Ohio. Jeho otec pracoval jako slévač v ocelárně a řidič náklaďáku, matka byla sociální pracovnice. Na univerzitě hrával americký fotbal, později však dal přednost herectví (shodou okolností v Ženatý se závazky hraje bývalého fotbalového hráče). Odjel studovat do New Yorku, kde se živil jako řidič autobusu. O tomto povolání prohlásil, že je jedním z nejhorších na světě. Roku 1972 se objevil ve své první filmové roli – snímek Vysvobození, kde měl za úkol říct jen jednu větu: „Ne, stále na něj čekáme, až přijde.“
V roce 1986 se oženil s herečkou Catherine Rusoffovou, která se objevila ve dvou epizodách Ženatý se závazky, pár se na nějaký čas rozešel, později se však vrátili k sobě. Mají spolu dvě dcery – Claire (1996) a Sophia (1999).

Ženatý se závazky

V roce 1987 byl vybrán pro roli Ala Bundy, což z něho udělalo hvězdu první velikosti. Dokonce byl dvakrát nominován na cenu Zlatý glóbus. A to si myslel, že seriál zruší už po prvních šesti epizodách. Jeho natáčení definitivně skončilo roku 1997, i když milióny fanoušků stále doufá, že ještě někdy uvidí na televizních obrazovkách nezapomenutelného Ala Bundu s jeho ženou Peggy a dětmi Kelly a Badem.

Herecký chameleon

To, že Ed není jen výborný komediální herec, ale dokáže vyniknout i v jiných rolích, dokázal například ve Sběratelích kostí nebo v krimiseriálu Big Apple. V roce 2009 se divákům představil v dalším sitcomu Taková moderní rodinka (Modern Family), ve kterém stvárnila jeho manželku Sofia Vergara.

Zajímavosti:

• v roce 2011 se jeho jméno objevilo na hollywoodském chodníku slávy
• učí se bojovému umění Brazilian Jiu-Jitsu
• bojovému umění se věnuje již 22 let, v roce 2007 získal černý pás
• než se dostal k herectví, pracoval jako učitel sociálních věd
• má irský původ
• byl vybrán na roli Sama Maloneho v seriálu Na zdraví, nakonec byl však vybrán Ted Danson

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Tagy: celebrity


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE