Boxerská legenda Mike Tyson


Tento bývalý americký boxer a šampion těžké váhy oslaví 30. června své 47. narozeniny. Rodák z New Yorku neměl snadné dětství, z života v chudinské čtvrti se však vypracoval až na boxerskou legendu. 

Alkohol, rvačky, zatčení

Michael Gerard „Mike“ Tyson měl dva sourozence – bratra Rodneyho a sestru Denisu, která však zemřela ve svých 25 letech na infarkt. Jejich otec Jimmy Kirkpatrick opustil rodinu, Mike tak vyrůstal pouze se svými sourozenci a matkou alkoholičkou, která zemřela, když mu bylo 16. „Nikdy jsem neviděl že by se mnou byla matka šťastná nebo na mě pyšná. Znala mě jen jako divokého kluka, o kterém věděla, že nezaplatil za nové šaty, které si vzal domů. Na můj profesionální život to nemá vliv, ale emocionálně to je zdrcující.“ Od jeho 10 let jej trénoval Cus D´Amato, boxerský manažer a trenér. Ve 13 letech měl na svém kontě desítky zatčení za drobné krádeže i rvačky s ostatními dětmi.

Boxerská kariéra

Do roku 1984 boxoval ještě jako amatér, poté se však dostal mezi profesionály. O rok později, ve svých osmnácti letech, následoval jeho boxerský debut. V roce 1986 mohl slavit svůj první titul jako historicky nejmladší profesionální mistr světa v těžké váze. Jako nejmladšímu boxerovi se mu podařilo získat tituly těžké váhy organizací WBA, WBC a IBF najednou.
Až roku 1990 přišla jeho první prohra. Za svou profesionální kariéru slavil celkem 50 vítězství (44 k. o.), prohrál pouze šestkrát. Po prohře s Kevinem McBridem v roce 2006 ukončil svou kariéru.

 

Nečekaný bankrot

Podle časopisu Forbes byl v roce 1986 nejlépe vydělávajícím sportovcem. Roku 2003 však nečekaně ohlásil bankrot. A to i přesto, že za několik zápasů inkasoval 30 miliónů dolarů a během své kariéry vydělal více než 300 miliónů dolarů.
Draze jej například přišel rozvod s jeho druhou ženou Monikou Turnerovou. Té musel vyplatit 166 miliónů korun, k tomu vysoudila také dva domy v hodnotě 230 miliónů korun.


Největší skandály

V roce 1996 jej čekal důležitý zápas, ve kterém se měl utkat o titul s Evanderem Holyfieldem. Tyson byl však knokautován v desátém kole. O rok později následovala odveta. Mike však svému rivalovi ukousl část ucha, za což byl diskvalifikován, dostal roční zákaz startu s pokutou ve výši tří miliónů dolarů.
To však nebyla jediná kontroverzní situace, do které se dostal. Například v roce 1992 byl odsouzen na šest let za znásilnění, odseděl si však pouze polovinu trestu. Roku 1999 strávil tři měsíce ve vězení za to, že během dopravní nehody napadl dva další řidiče. A v roce 2002 se během tiskové konference před zápasem s Britem Lennoxem Lewisem strhla nečekaná bitka.

Poklidný rodinný život?

Mike Tyson o sobě tvrdí, že se za ty roky změnil a nyní je z něj jiný člověk. „Nečekejte železného Mikea, o kterém jste vždycky slyšeli. Přijede Mike Tyson, muž, který miluje svou rodinu.“ V roce 2009 jej zasáhla nečekaná tragédie, kdy zemřela jeho dcera. „Můj život se totálně změnil a z toho starého Mikea, který byl pro všechny terčem a strojem na problémy, už nezůstalo nic.“

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |