Ženy mají menopauzu, muži zase andropauzu. Příznaky jsou si podobné


Ženy mají menopauzu, muži zase andropauzu. Příznaky jsou si podobné

Zdroj: pixabay.com

Snížená chuť na sex, podrážděnost, návaly horka, ukládání tuku. Tyto příznaky jsou typické pro ženskou menopauzu. Když si odmyslíte ztrátu menstruace, tytéž příznaky můžeme vysledovat i u přechodu u mužů. Ano, čtete správně, i drsnější pohlaví se s přechodem potýká. Andropauza - tak se přechod u mužů nazývá, však ještě není tolik prozkoumaná jako menopauza u žen. Muži si tak často myslí, že je trápí nějaké onemocnění, přitom jde o příznaky andropauzy.

Muži mají proti ženám jistou výhodu. Zatímco menopauza čeká každou ženu, andropauza se u všech mužů projevit vůbec nemusí. „Testosteron sice přirozeně ubývá postupem času každému muži, syndromy spojené s mužským přechodem se však objevují u méně než poloviny mužské populace. V současné době se tedy vědci shodují, že samotný pokles testosteronu pravděpodobně nebude jediným spouštěčem andropauzy. Například studie odborníků z Massachusetts General Hospital z roku 2013 naznačila, že mužský přechod vzniká spíše důsledkem poklesu estrogenů, tedy hormonů typicky spojovaných s ženským pohlavím. Tyto hormony jsou však přítomny i v mužském organismu,“ konstatuje pro časopis Zdraví MUDr. Pavel Turčan, odborný ženský lékař a sexuolog.
   
Příznaky jsou podobné jako u žen. I muže trápí napětí, úzkost, smutek, podrážděnost, ztráta energie, návaly, nechuť k sexu, ale i fyzické neduhy jako je osteoporóza nebo tloustnutí určitých partií.

Mužský přechod však není tak náhlý jako ten ženský. Pohlavní hormon jim ubývá pomalu v průběhu mnoha let. U žen je to jasně dané obdobím, kdy se ztrácí menstruace.

O mužském přechodu se tolik nemluví, spíše se používá výraz, že chytí druhou mízu. Andropauza jde někdy totiž ruku v uruce s krizí středního věku. Muži začínají bláznit. Zkoušejí adrenalinové sporty, mění manželky za mladé milenky. Pak nastávají problémy, když přijde snížení sexuálního apetitu a muží se obviňují, že nedokáží svou partnerku uspokojit. Trápí se, už jen proto, že muži nejsou zvyklí o svých problémech mluvit, zkrátka se stydí. Ale je to zbytečné, andropauzu sice nezastaví, ale příznaky se dají mírnit. Pro začátek je dobré obrátit se na svého praktického lékaře. Ten pak doporučí další postup.

Příznaky se dají mírnit například i správnou stravou, fyzickou aktivitou nebo hormonální substituční terapií. Neškodí také trochu zvolnit a věnovat se kromě práce i příjemným relaxačním aktivitám.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |