Andropauza aneb jak vyzrát na mužský přechod


Zatímco o ženském přechodu neboli menopauze případně klimakteriu se věnuje pozornost už dlouhá léta, o mužském přechodu - tzv. andropauze - se tak často nehovoří. Přitom i muži, stejně jako ženy, procházejí hormonálními změnami, které mají vliv na jejich chování a sexuální výkonnost.

Projevy a příznaky andropauzy

Příčinou andropauzy je pokles produkce pohlavního hormonu testosternu. K tomu dochází již přibližně od třicáteého roku věku, první potíže se obvykle začínají u mužů objevovat okolo padesátky. Projevy jsou však velmi individuální. Podle sexuologa a gynekolog Pavla Turčana na někom není mužský přechod skoro poznat, na někom je andropauza naopak vidět až příliš. "Obecně k příznakům mužského přechodu patří pokles fyzické, psychické i sexuální výkonnosti, pocit ztráty energie či chuti do života, sklon k depresím, náladovost, nervozita, nespavost, podrážděnost a podobně," říká Turčan. Zároveň však uvádí, že mužů, na rozdíl od žen, nastupuje přechod pozvolněji.
Sexuální život v přechodu a po něm pak závisí na celé řadě faktorů. Nezáleží pouze na tom, zda dotyčný v přechodu právě je, ale i na celé řadě onemocnění, kterými v tomto období značná část lidí trpí.

Cévy v penisu odcházejí jako první

V intimní oblasti se u mužů v přechodu objevuje pokles sexuálního apetitu často doprovázeným poruchami erekce. Za obvyklé lze považovat případy, kdy se erekce dostaví, ale nevydrží dlouho. Někdy se však erekce nedostavuje vůbec, nebo jen velmi slabá. Erekce je totiž závislá i na celé řadě dalších faktorů, z nichž má v tomto období asi největší význam pokles testosteronu a zhoršená funkce cév. S věkem a v závislosti na životním stylu, který muž vede, dochází u něj k usazování plátů cholesterolu a jiných látek, což zhoršuje prokrvení. A pokud tomu tak je, cévy v penisu to většinou odnesou jako první. Důvod je prostý. Jedná se o cévy koncového charakteru, stejně tak, jako i cévy na srdci. Cévy v penisu mají ale jen kolem 1 mm v průměru, zatímco ty na srdci 3-5 mm. Problém s erekcí tak nemusí představovat pouze určitou nepohodu, ale může být i varovným příznakem toho, že muži do 3-5 let hrozí infarkt myokardu. Proto je vhodné pokles erekční schopnosti nebrat na lehkou váhu a nesmiřovat se s tím, že to patří k věku.
K dalším významným  faktorům, oslabujícím erekční schopnost patří samozřejmě narušená psychika, kdy muž pod vlivem hormonálních změn pociťuje náladovost se směrem k depresi. 

Jak poruchy erekce odstranit?

V současné době existuje na trhu řada léků a podpůrných doplňků a přírodních preparátů, které mají pozitivní vliv na mužskou erekci. Nemá smysl je asi vyjmenovávat, protože z televizních reklam nebo pořadů jsou známé dost. V některých případech ale ani ty nemusí pomoci. V takovém případě může pomoci i s novým způsob léčby poruch erekce pomocí speciální rázové vlny, kdy dochází k novotvorbě cév a zlepšení erekce a prokrvení penisu.

Prevence a léčba andropauzy

Obecně lze říci, že je pro muže jejich přechod stejně náročný, jako pro ženy, a doprovází jej řada nepříjemností, ať po fyzické či po psychické stránce. U žen se menopauza léčí pomocí estrogenu, u mužů přichází v úvahu testosteronová terapie. Ta však ještě není tak rozšířená.
Aby byl muž fit a cítil se dobře, měl by proto v první řadě upravit svou životosprávu. Nejlepší doporučení je podle Turčana aktivní pohyb, nekouřit, dodržovat pitný režim a preferovat stravu bohatou na zeleninu a nenasycené tuky. Vhodná jsou zejména rajčata a ryby. Nutnost pohybu není v tomto případě jen oblíbená fráze. Je vědecky prokázáno, že u mužů dochází s přibývající hmotností k poklesu testosteronu.

zdroj foto: morguefile.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Tagy: nemoci

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |