"Ledový muž" Kimi Räikkönen


O závodním pilotovi F1 týmu Lotus se tvrdí, že svou přezdívku Iceman nezískal jen kvůli svému ledově chladnému pohledu. Říká se mu prý tak podle toho, s čím si nejraději vychutnává svou oblíbenou vodku. O Kimim Räikkönenovi kolují různé informace. Novináři jej nemají v oblibě pro jeho neochotu poskytovat rozhovory, on jejich city opětuje. Fanoušci jej však milují. 17. října oslaví finský závodník 33. narozeniny, čím pak je asi zapije?

Kariéra

- na motokárách začal jezdit již v deseti letech

1999 skončil druhý v Evropském šampionátu Formule Super A, zároveň jezdil také sérii Formule Ford Euro Cup

- ve dvaceti letech vyhrál Britskou Formuli Renault Winter Series, když vyhrál první čtyři závody sezóny

2000 – vyhrál sedm z deseti závodů šampionátu Britské Formule Renault (jeho bilance v sériích Formule Renault byla 13 vyhraných závodů z 23)

září 2000 – pozván na testování s F1 týmem Sauber; na Petera Saubera udělal takový dojem, že s ním podepsal smlouvu na další rok

2001 – během svého prvního závodu pro Sauber skončil celkově šestý a připsal si jeden bod
2002-2006 – podepsal s týmem McLaren-Mercedes pětiletou smlouvu a nahradil svého krajana Miku Häkkinena, byl dvakrát vicemistrem světa (2003, 2005)

2007-2009 – přestoupil k Ferrari, kde v prvním roce získal titul mistra světa, i když měl podepsanou smlouvu až do roku 2010, nakonec své místo musel přenechat Fernandu Alonsovi (ten se díky smlouvě s italskou stájí řadí do desítky nejbohatších sportovců světa)

2010-2011 – odešel závodit do rallye, kromě WRC si vyzkoušel také NASCAR

2012 – Lotus

 

Kimi a jeho nesporný talent

Když v roce 2001 získal závodní sedačku u týmu Sauber, ostatní piloti spolu s prezidentem FIA nesdíleli stejné nadšení spolu s Peterem Sauberem. Protestovali, že není dostatečně zkušený pro závodění ve formuli 1 (měl odjeto pouze 23 formulových závodů). Brzy se však ukázalo, že Kimi není jen průměrným pilotem. To dokazuje fakt, že bodoval při svém prvním závodě a už za dva roky se stal vicemistrem světa. Svůj první a zatím poslední titul získal s Ferrari v roce 2007. Räikkönen si nikdy nedělal těžkou hlavu z toho, co si o něm myslí ostatní. Například před svým debutem ve F1 údajně ještě půl hodiny před startem spal na stole v garáži.

 

Kimi a alkoholové eskapády

Když na konci sezóny 2009 odcházel z F1, prohlásil Alain Prost na jeho adresu: „Pokusí se sice jezdit rallye, ale je trochu líný, rád navštěvuje večírky a trochu se i napije.“ Slovo trochu zřejmě není na místě. Řada lidí z Räikkönenova okolí by mohla vyprávět, neboť na večírcích zakřiknutě rozhodně nepůsobí. Dobíral si ho za to i Jeremy Clarkson z pořadu Top Gear, který se Räikkönena ptal, jestli v přípravě na návrat přestal pít. „Ne,“ zněla Kimiho odpověď. V jednom z přiložených videí se můžete podívat  na popíjejícího Fina na jachtě a jeho pád.

Kimi a odchod z Ferrari

Šampión z roku 2007 měl s týmem z Maranella podepsaný kontrakt i na rok 2010, Alonso měl však silného sponzora Santander, který jej k Ferrari dostal o rok dříve. Tým tak musel Fina vyplatit. Údajně si však stanovil jednu podmínku: „odškodnění“ bude menší v případě, když zůstane ve formuli jedna. Räikkönen, jenž se nakonec rozhodl odejít, dostal od svého bývalého týmu sedmnáct milionů eur. Kdyby však přestoupil jinam, obdržel by „jen“ deset milionů eur. Možná i proto padl přestup do McLarenu, za který v minulosti jezdil.

 

Kimi a rally

Po odchodu z F1 odešel Fin závodit do rally. V rozhovoru pro Autosport prohlásil, že po ukončení kariéry ve formuli, by se rád vrátil k tomuto sportu. „Budu to dělat pro zábavu. Jedním z důvodů, proč jsem si chtěl vyzkoušet soutěže, bylo, abych zjistil, jestli na to mám a zvládnu to. Jsem ale velkým fanouškem. Vždy jsem věděl, že to bude obtížné, ale chtěl jsem poznat jak moc. Chtěl bych se ale v soutěžích zlepšit a pokusit se o to znovu. Je to něco, co můžu, až budu trošku starší, opět dělat. Určitě se k tomu vrátím, až budu mít více času.“

Kimi a návrat do královny motosportu

Räikkönen podepsal dvouletou smlouvu s týmem Lotus. Podle šéfa týmu Erica Boulliera je důležité zajistit, aby jej nic nerozptylovalo, a potom bude mít dobré výsledky. Kimi má svou osobnost, kterou je třeba respektovat. Fin o svém návratu říká: „Není to tak, že bych ztratil zájem o rally. Je to tak, že jsem celý svůj život závodil proti někomu na dráze. Když pak jezdíte jenom na čas, tak je to něco jiného. Užívám si závodění proti ostatním jezdcům. Je to důvod, proč jsem se rozhodl vrátit zpět do F1, abych mohl soutěžit s ostatními kolo na kolo. V rally jsem zažíval skvělé časy, ale svým způsobem mi chybělo toto soutěžení.“

 

Kimi a smysl pro humor

I když se to na první pohled nemusí zdát, Kimi dokáže řadu lidí šokovat svým atypickým smyslem pro humor. Jeho některé hlášky se staly již legendární. Například v roce 2006 zaskočil v Brazílii reportéra Martina Brundla, který se ho zeptal, kde byl, když samotný Pelé předával Michaelu Schumacherovi cenu za celoživotní přínos. „Šel jsem se vy**at,“ zněla jeho odpověď.

 

Co jste o něm možná nevěděli:

  • - jeho celé jméno zní Kimi-Matias Räikkönen
  • - je ženatý s Jenni Dahlman-Räikkönen (bývalá finská modelka a Miss Skandinávie z roku 2001)
  • - miluje spánek, před kvalifikacemi a závody jej údajně musí budit
  • - kromě přezdívky Iceman mu přezdívají také Kimppa, Räikkä nebo Kimster

  

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Tagy: celebrity | závody


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |