Jak se hádat aneb 5 zásad pro správnou hádku


Není nic krásnějšího než romantika čerstvého vztahu. Ta závrať a vzrušení, když ji vidíte a každá romantická odrhovačka popisuje váš vztah? Ale vězte, že přijde den a ta romantická hudba přestane hrát. První hádka je jako by někdo páčil Amorův šíp přímo z vašeho srdce. Je to šok a může přijít na začátku vztahu, ale třeba po krásných pohodových líbánkách. Obě strany pak jen dumají, co se to vlastně stalo? Kde se stala chyba? Neztrácejte hlavu  - máme pro vás několik dobrých rad. A hlavně myslete na to že, se nestalo nic definitivního a existuje stovka variant, jak zase dostat váš vztah do formy.

1/ Ovládněte základní pravidla

„Někteří lidí věří, že spokojené páry se nehádají. A tak to vůbec není. Rozdíl mezi šťastným a nešťastným párem není o tom, jestli se hádají, ale jak se hádají. Je velký rozdíl mezi konstruktivními a nekonstruktivními hádkami,“ říká Dr. Patty Ann Tublin, psychoterapeutka a vztahová expertka. I hádka musí být fér a proto se držte několika základních pravidel:

- Držte se tématu – odbíhání typu „No a nebo tenkrát, když jsi…“ . Tímto skončíte u vytahování historických křivd a nikam to nepovede.

- Jakmile se to vymyká kontrole, vykliďte pole – v momentě, když na sebe ječíte, nadáváte si, už zbývá jen říct, že takovýto rozhovor nikam nevede, a že k tomu vrátíte později. Ženy toto sice nerady slyší, ale vašemu budoucímu vztahu rozhodně prospěje, když zmizíte.

2/ Znejte Vaše očekávání

Než vůbec dojde k první hádce, je důležité se zamyslet nad tím, co je pro vás vlastně normální stav. Alisa Bowman, autorka projektu „Šťastně spolu až do smrti“ uvádí, že ne každý problém potřebuje řešení. I vztahy mají svoje limity. „Váš protějšek nebude „Vaše všechno“. Ne vždy spolu budete a musíte souhlasit. To je přirozené. Ve vztahu také není vítěze. Když je vítěz, musí být poražený. Ve výsledku prohrajete oba a vztah je potom v horším stavu než před hádkou. A navíc poražený bude chtít odvetu a tím se dostanete do začarovaného kruhu,“ uvádí Bowman pro server menslifetoday.com.

3/ Naučte se zavelet k ústupu

Podle Alisy Bowman by měla hádka skončit v momentě, kdy už jeden druhého neslyšíte. Na to ovšem někteří (a zejména některé) reagují opačně – nekonstruktivně a přidávají na intenzitě hlasu. „Zvyšujeme hlas a to eskaluje hádku. Paradoxně, čím hlasitěji mluvíme, tím méně posloucháme. Zásada pro dobrou hádku je méně mluvit a více poslouchat. Když na vás žena ječí, neoplácejte jí to. Poslouchejte a ptejte se. Jakmile v sobě najdete tolik kázně, že to dokážete, budete vztahoví borci,“ vysvětluje Alisa Bowman. „Říkejte si pro sebe, vím, že jsem dobrý člověk. Ty víš, že jsem dobrý člověk, jen na to v tuto chvíli zapomínáš. Je to takový trik rytířů Jedi,“ dodává Bowman. Není jednoduché použít zrovna tento trik, a navíc uprostřed „bitvy“. Ale je dobré to zkoušet. Určitě ve svém okolí znáte někoho kdo je zahořklý nebo jen moc mluví. Zkoušete naslouchání zrovna s ním.

4/ Rozeznejte spouštěče

Páry se většinou hádají kvůli malichernostem. Ovšem pod slupkou nevinné výtky se může skrývat daleko emotivnější problém. „Ten problém většinou pramení již z našeho dětství a je spouštěčem hádky,“ vysvětluje Sharon Rivkin, vztahová expertka. Ptát se po příčině se vyplatí. Sice se to jeví jako marné zjitřování ran, ale když odhalíte, proč to či ono vlastně partnerku tak naštvalo, odhalíte jádro pudla. To že jste například přišel pozdě z práce, je většinou jen zástěrka jiného skutečného problému.

5/ Jednejte včas

Nečekejte na dvacátou hádku, než přejdete k tomuto kroku. „První hádky jsou nejdůležitější. Jsou na začátku vztahu, kdy jste na sebe obecně hodnější a milejší. Jakmile začne ve vztahu narůstat vztek, snaží se kolikrát partneři toho druhého zatáhnout do hádky. Pak už je to jen o svalování viny,“ uvádí Sharon Rivkin. Jakmile skončí velká zamilovanost, začne opravdový vztah a je dobré  se na to připravit.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |