Jak být po rozvodu lepším otcem?


Rozvod rodičů je pro každého zúčastněného nepříjemná etapa života. Zvláště pak pro děti a je jedno, kolik jim je roků. Ať už soud svěří děti matce nebo se přikloní ke střídavé péči, ocitnete se v situaci, jak zůstat s dětmi co nejvíce v kontaktu pod vlivem nových událostí. Zde je několik rad, které Vám pomohou se zorientovat.

1) Finanční podpora

Toto není případ všech rozvedených otců, ale nikdy byste neměli zapomenout na finanční podporu svých potomků. Je to těžké, zvláště když rozvodové soudní výdaje vám pročistily konto ani nevíte jak. Ale jednou máte zodpovědnost za svoje děti a to sebou nese i finanční podporu, ať už jste s nimi „na plný úvazek“ nebo jen částečně. Situace je většinou taková, že se musíte smířit s myšlenkou, že část peněz, která bude živit vaše děti, může živit i vaši ex-partnerku.

2) Pozor na řeči

Rozvod či rozchod často doprovázejí hádky, kterých děti nejsou ušetřeny. S tím už po rozvodu stejně nic nenaděláte. Poté je čas začít nanovo a s čistým štítem. Snažte se být nad věcí, i když vaše ex-partnerka není. Děti nejsou hloupé a sami si přijdou na to, že nikdo není dokonalý. Snažte se s ex-partnerkou domluvit a oboustranně se vyhněte pomlouvání toho druhého. Nikdy děti nestavte do situace, která by představovala volbu mezi matkou a otcem.

3) Dodržujte sliby

Jedna z nejlepších věcí, které můžete dětem po rozvodu dopřát je řád. Jejich svět se obrátil vzhůru nohama. Snažte se být co nejvíce s nimi v kontaktu, snažte se je vídat v týdnu, volat jim před spaním. Výsledkem budou hned dvě věci. Alespoň trochu se jim do života vrátí řád a navíc získají pocit, že je neopouštíte. Buďte s nimi, když to jde i za cenu vyjednávání s jejich matkou. Říkejte si, že je to cena, kterou musíte platit za dobré vztahy se svými dětmi.

4) Nový domov

Vaše děti by se měly ve vašem novém bytě cítit jako doma. Vytvořte jim tam prostor, který bude jen jejich, i když s vámi většinu času nejsou. Pokud to bude možné, zařiďte, ať mají ve vašem bytě svůj pokoj. Pokud máte více než 2 děti, je to problematické, ale myslet na to, že by někdy mohla nastat situace střídavé péče a bydlení v obýváku jim neposkytne potřebné soukromí.

5) Veďte normální život

Zejména krátce po rozvodu je přirozené, že si chcete vychutnat každý okamžik strávený s dětmi. Každá jejich návštěva je pro vás svátkem. Ovšem pozor, aby se z každé takové návštěvy nestal „výlet do Disneylandu“. Je potřeba vést normální život a věnovat se zábavným činnostem, běžným povinnostem a dokonce i nudným věcem. Další úskalí spočívá v dávání dárků při každé jejich návštěvě. Nemůžete si tím koupit jejich lásku nebo odpuštění a hlavně to nepotřebujete. Mají vás rády i bez toho.

Řada výše zmíněných věcí je pro rozvedené otce samozřejmostí, ovšem s horou starostí je na ně někdy lehčí zapomenout. I když je to těžké ale i ve stresu z rozpadu manželství či partnerství se zastavte a pomyslete na nejdůležitější vztah ve vašem životě, ten který máte se svými syny nebo dcerami.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |