MENU - zobrazit / skrýt

Vybavení na Golf (3.) - doplňky


Za další doplňky vaší golfové výbavy se dá doslova utratit malé jmění. Jedná se především o bag, golfové vozíky a spoustu dalších nezbytností a zbytečností. Pamatujte si, že na každé kolo můžete mít v bagu pouze 14 holí včetně patru. Veškeré pomůcky, které vám pomohou určit vzdálenost nebo namířit ránu jsou proti pravidlům. 

Golfové bagy

Většina golfistů má dva golfové bagy. Jeden větší, který se dá umístit na vozík, a který je obvykle mnohem robustnější svojí konstrukcí, která obsahuje dostatečné množství kapes na všechno možné. Druhý bag bývá obvykle lehký pro situace, kdy si bag nesete na zádech nebo pokud dáváte přednost chození. Při nákupu golfového bagu dávejte pozor na následující dvě skutečnosti:

Věnujte pozornost zipům a konstrukci kapes, zipy by měly být pokud možno pevné a kvalitní a měly by vydržet určité opotřebení.

Ujistěte se, že vámi vybrané golfové hole se do bagu pohodlně vejdou, a to nejen do šířky, ale i do délky tak, aby vrchní kryt proti dešti, kterým je každý golfový bag opatřen, pohodlně zakryl vaše hole i s kryty hlav.

Týčka, markovátka a další drobnosti

Většina golfových bagů má spoustu místa na drobnosti, které jsou ke hře více či méně nezbytné. Kromě golfových míčků se obvykle jedná o:

dřevěná nebo plastová týčka-  tak, jak jejich název v angličtině napovídá, mohou se používat pouze z odpaliště.

tzv. markovátko - připomíná svým tvarem minci a slouží k označení polohy míčku na grýnu v situaci, kdy si chcete golfový míček očistit před odehráním puttu

vypichovátko-  slouží k opravě poškozeného povrchu grýnu po dopadu míčku

dvojice ručníků-  jeden ručník, který slouží k osušení gripu holí při deštivém počasí nebo při příliš teplém, kdy se vaše ruce potí, a druhý, který se nosí pověšený zvenku na bagu tak, aby byl snadno přístupný a který slouží k očištění hlav holí od trávy, hlíny či jiných nečistot

několik tužek- které slouží obvykle k zaznamenávání skóre do skórkarty nebo k zapisování poznámek do tzv. birdiekarty (mapka jamek s označenými vzdálenostmi)

golfový deštník

Vozíky

Golfové vozíky jsou další nepovinnou součástí vaší výbavy, ale jsou velmi oblíbené, protože pro většinu golfistů by bylo příliš fyzicky náročné nosit na zádech svůj bag celých osmnáct jamek. Zároveň však existuje velká skupina golfistů, kteří golfové vozíky nemohou vystát. Tvrdí dokonce, že nejsou schopni hrát kvalitní golf, pokud si bag s holemi nenosí na zádech. Většina tahacích vozíků je velmi lehká a dají se velmi dobře složit například do kufru auta, kde zabírají jen malý prostor.

Tahací golfové vozíky byly také ovlivněny novými technologiemi. Některé mají zabudovaný malý počítač, který vozík řídí po zmačknutí malého tlačítka. Například ujedou padesát metrů vpřed a poté zastaví. Některé konstrukce jsou ještě dál a vozíky jsou opatřené dálkovým ovládáním, které hráč nosí v kapse.

Golfové rukavice

Další nepovinnou, ale velmi vhodnou pomůckou jsou golfové rukavice, které se pro některé hráče zdají být nezbytností a pro některé jsou čirou zbytečností. Někteří špičkoví profesionálové, např. Fred Couples, nikdy rukavice nepoužívali. Většina hráčů rukavice nepoužívá kvůli lepšímu kontaktu s gripem hole. Pamatujte si, že jako pravorucí hráči potřebujete rukavici na levé ruce, která má hlavní "držící" funkci. Rukavice by měla přesně vyhovovat tvaru vaší ruky. Neměla by být příliš pevná tak, aby byly švy na rukavici napnuté, ale ani ne tak povolené, aby byla volná. Prsty rukavice by v žádném případě neměly být ani o půl centimetru delší než vaše prsty.

Ochrana holí

Kryty hlav holí plní v současnosti dva úkoly. Ochraňují líc hole u některých putterů a většiny dřev a zároveň ochraňují shafty holí, které jsou vyrobeny z grafitu nebo jiných tzv. Komplexních materiálů. Shafty nejdelších holí mohou být poškozeny hlavy želez při přenášení nebo dopravě bagu. Pro efektivní ochranu je třeba před každým zasunutím hole zpět do bagu na ni nasadit příslušný kryt.  

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE