Jak vybrat pánské kopačky?


Jak začínající fotbalisti, tak i pokročilí by měli disponovat při hraní fotbalu kvalitní obuví. Ta musí být správně zvolená, aby plnila svůj účel. Dopřála fotbalistovi pohodlí při hře, bezpečí, rychlost. Jak tedy kopačky vybrat?

Další důvody, proč jsou kopačky potřebné
- Zajišťují lepší kontrolu nad míčem a s tím související i ovládání míče.
- Umožňují dokonalé kličky a změny směrů.
- Každý povrch vyžaduje jiné kopačky.
- Zaručují pohodlí pro chodidla, rychlost, lehkost.

Na jakém povrchu budete hrát?

Klíčovou otázkou při výběru kopaček je, na jakém povrchu budete hrát. Dobrá kopačka by měla nabízet stabilitu, přilnavost a odpich. Jinými slovy, aby se dobře chovala na určitém povrchu. Kopačky se liší především různými typy podrážek a každý typ se hodí pro jiný druh povrchu.

Je důležité v tomto výběr nepodcenit, neboť v případě špatného výběru se připravujete o možnost reklamace (u bot jde poznat, kde byly použity) a vystavujete se riziku, že si způsobíte nepříjemné zranění.

Označení hracích povrchů

Jak tedy poznat, která kopačka je vhodná na trávu a která třeba do tělocvičny? Kopačky v názvu disponují označením, který určuje, pro který typ hracího povrchu jsou vhodné. Označení bývá uvedeno vždy dvěma písmenky na konci názvu - konkrétně SG, FG, AG, HG, TF a IN.

  • Soft Ground (SG) - je určeno na měkký, přírodní travnatý povrch, zejména na podmáčená až blátivá hřiště, u těchto kopaček jsou použité delší kolíky, které slouží pro lepší přilnavost a zpravidla jich bývá šest.

  • Firm Ground (FG) - jsou vhodné na pevný, přírodní travnatý povrch, u kopaček s tímto označením jsou použity lisované kuželovité nebo podélné kolíky, které jsou rozmístěny asymetricky.

  • Artificial Grass (AG) - kopačky AFG jsou určeny na umělou trávu, který je plněný pryží, kopačky lze využít jak na suchém, tak i mokrém umělým trávníku, a kolíky jsou strategicky umístěné o třech různých délkách kvůli přilnavosti.

  • Hard Group (HG) - je určeno pro suchý, tvrdý povrch, příp. škváru, kopačky s HG označením jsou vyrobeny z tvrzeného TPU, takže disponují vyšší odolností, špunty jsou pak kratší a na podešvi je jich rozmístěno více.

  • TurF (TF) - kopačky TF jsou určené pro umělý trávník staršího “kobercového” typu a jsou vybaveny cca 5 mm dlouhými špunty, které jsou orientované více směry.

  • Indoor (IN) neboli sálové kopačky, jsou určené na dřevěné i jiné povrchy v tělocvičnách a vnitřních hřištích, jelikož se jedná o sálovou obuv, jsou vyhotovené z takových materiálů, aby nezanechávaly na podlaze šmouhy, podešev je v přední části opatřena točny (pivoty) pro snadnější otáčení.

Po jakém materiálu sáhnout?

Dalším důležitým kritériem je volba materiálu. Lze vybrat buď kopačky z kůže nebo ze syntetiky. Oba materiály mají své výhody i nevýhody, takže bude záležet jen na vás, ke kterému se přikloníte.

Kůže
Kožené kopačky jsou prostě klasika. Jsou oblíbené díky své pohodlnosti, skvělému kontaktu s balonem, prodyšnému materiálu, který se skvěle vytvaruje podle chodidla. Na kopačkách se můžeme setkat s různými druhy kůže - např. klokaní, telecí, kozí atd.

Jelikož se jedná o “živý” materiál, je potřeba se o něj náležitě starat. Po každém použití je řádně očistit a alespoň jednou měsíčně jim dopřát více péče.

Syntetika
Kopačky ze syntetiky jsou mnohem lehčí než kopačky kožené, snadněji se udržují a také jsou v mnoha směrech odolnější. Na druhou stranu se jedná o uměle vytvořený materiál a nikdy vám neposkytnou dokonalý zážitek při práci s balonem.

Co se týče designu, syntetické kopačky jsou dostupné v mnoha barevných kombinacích (u kožených to není možné). Jsou vyrobeny z nepromokavého materiálu. Při jejich výběru si dejte pozor na příliš levné kopačky, které jsou vyrobeny z nekvalitních materiálů a noha v nich špatně dýchá. Počítejte také s tím, že je budete prošlapovat delší dobu než kůži.

Pohodlí
Do třetice je dalším důležitým kritériem pohodlí. Boty vám prostě musí skvěle padnout a musíte se v nich dobře cítit. Jelikož je tohle individuální záležitost, takže je potřeba je osobně vyzkoušet. Pánské kopačky nesmí nikde tlačit, ani v nich noha nesmí plavat.

Cena a zpracování
Posledním důležitým kritériem je cena. Je důležité si uvědomit, že vyšší cena nemusí vždy znamenat vyšší kvalitu. Rovněž ale nedoporučujeme vybírat pouze podle ceny, ale spíše si zjistit důležité informace o kopačkách a vybrat takové, která nám sedí.

zdroj foto: pxhere.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: Placená inzerce

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |