MENU - zobrazit / skrýt

Vybavení na Golf (1.)


Žádná hra na světě není ovlivněna technologií tolik, jako golf. Golfové hole a míčky se revolučně mění několikrát během desetiletí. Golfista dnes čelí zaplavujícímu výběru nejrůznějších druhů vybavení.


 

Vaše první sada holí měla téměř určitě tvarované gripy z vulkanizované gumy, které jsou velmi dobře použitelné pro jakékoliv počasí. Nejnovějším trendem je, že někteří ze špičkových hráčů se vrací k původně používaným koženým gripům, které umocňují pocit kontroly. Takovéto ladění výstroje má však smysl pouze pro nejpokročilejší golfisty.

Co se týče šhaftů, možnosti jsou téměř neomezené. Používají se ocelové, boronové, titanové, nebo krásně barevné grafitové shafty. Všechny tyto materiály nabízejí širokou paletu ohebností a zkrutu. Není překvapením, že mnozí úplní začátečníci odchází z první návštěvy golfového obchodu totálně zmatení a šokováni.

Ačkoli nákup golfových holí dělá dojem, že by se mělo jednat o něco speciálního, nejlepší způsob jak k němu přikročit, je považovat ho za další z řady významných, nicméně běžných nákupů v životě. Rozhodněte se kolik chcete utratit a vždy mějte na paměti, že existuje víc než jeden typ holí, které vám vyhovují. Pokud jsou vaše prostředky na nákup omezené, můžete vyjít s takzvaným polovičním setem. Toto platí rovněž pokud jste "dítě", nebo si nejste jisti, jestli vám golf skutečně přiroste k srdci. Zapomeňte na grafit, baron a všechno ostatní. Jakýkoliv pár želez a jedno dřevo pro vás bude dostačující. Většina holí zvaných železa jsou buď kované nebo tzv. cavity-backet (na zadní straně vybrané). Jsou rovnoměrně vyváženy tak, že jejich hmotnost je rozložena plynule po celém prostoru hlavy hole a není koncentrována do tzv. sweet spotu, který se nachází de facto ve středu líce hole. Což znamená že rány zahrané těmito moderními cavity-backed holemi nejsou tak kvalitní, jako když zasáhnete klasické hole zvané žiletky, ale zdaleka nejsou ty rány tak špatné pokud, pokud střed nezasáhnete. Pokud nezasáhnete správně žiletku, míč neletí buď nikam, anebo do velmi špatného směru a brní vás ruce až po ramena. Cavity-back hole odpustí mnohem více, a tudíž je volí většina hráčů s velmi nízkými handycapy. Začátečník by vůbec nic jiného brát v úvahu neměl.

Hole z druhé ruky

Při nákupu první výzbroje má také smysl zakoupení použitých holí. Snažte se vyvarovat holí, které mají opotřebované drážky na úderové ploše a také zkontrolujte následující:

- Ukazují shafty znak rzi, únavy, ohnutí nebo praskliny?
- Jsou gripy v dobrém stavu? Když držíte hůl, grip by měl být na omak příjemný. Pokud se gripy lesknou potřebují vyměnit.

Hole z druhé ruky často reprezentují dobrou investici. To ovšem za předpokladu, že nejsou příliš staré. Kvalitní sada špičkových holí koupených z druhé ruky vám bude sloužit lépe a déle, než levná sada nových méně kvalitních holí.

Investujte do wedžek

Více než dvě třetiny ran během jednoho kola odehrajete ze vzdálenosti 50-60 m od grýnu, což je vzdálenost, kde se primárně používají právě wedžky. Většina špičkových golfistů ma v bagu nejméně tři : pitching wedge, sand wedge a lob wedge (více se dovíme v dalších dílech). Většina rekreačních golfistů bude většinou používat wedžky velmi pravidelně, zatímco například trojku nebo čtyrku železo budou schopni používat velmi výjimečně. Zvažte proto, zdali nemá smysl nejdelší železo z vaší řady vyřadit ze hry a získat tak prostor pro jednu hůl, která při troše tréningu zlepší podstatně vaši krátkou hru.

Nezapomínejte na putter

Většina golfistů je ochotna utratit velké peníze za nový driver a jen velmi málo golfistů je ochotno věnovat stejnou pečlivost výběru nebo nákupu putteru. Odmítnout se zabývat touto hrou je velmi krátkozrakou strategií. Putter použijete při vaší hře přibližně dvakrát více než driver a tudíž trochu víc času a trochu víc peněz věnovaných výběru toho optimálního putteru přinese určité své výsledky. Puttovaní je "celé" o pocitu.

Podobně jako všechny ostatní hole, puttery jsou k dostání v nepřeberném množství shaftů, nejrůznějších úhlů, tvarů, velikostí a výrobních materiálů. Před tím, než se rozhodnete pro koupi jednoho z nich, je dobré si vyzkoušet všechny možné dostupné varianty a rozhodnout, co vlastně hledáte. Putter, který vám zvyšuje sebevědomí ještě předtím, než odehrajete ránu při pouhém založení a pohledu na míček, má cenu zlata. Takže věnujte dostatek času výběru a vyberte si model, který je pro vás inspirativní. Nejlepší puttery se cítí jako přirozené prodloužení vašich paží a poskytnou vám pocit bezpečí, klidu a jistoty pokaždé, když s ním zahrajete ránu.

Péče a údržba

Starejte se o svoje hole. S sebou na hřiště si vezměte ručník a po každém odehrání rány hůl očistěte od bahna, hlíny, trávy a jiných nečistot. Po každém kole hole opláchněte a otřete. Určitě nechcete aby se při úderu dostala mezi míček a líc hole hlína. Po každé ráně dřevy nezapomeňte nasadit zpátky kryt. Nejen proto, abyste ochránily hole a úderovou plochu, ale také, a to především, poškození shaftů a hlavy želez. Toto zvláště platí pro grafitové hole.  

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE