MENU - zobrazit / skrýt

Trápí vás podzimní deprese? Tak s ní raději zatočte


Trápí vás podzimní deprese? Tak s ní raději zatočte

Zdroj: pixabay.com

A už je to zase tady, dny se krátí, fouká vítr a zima už se začíná rozlézat. Léto daleko, před námi Vánoce a stres z úkolů, které chceme s koncem roku zkrámovat. Zkrátka podzim je tady a s ním i depresivní nálada, únava, skleslost, podrážděnost... Někdo říká hloupost, ale někdo zkrátka rozladěností souvisící s podzimem trpí. A určitě muži stejně jako ženy. Ve většině případů nejde přímo o diagnózu deprese, ale z nespokojenosti a smutnění se klidně může deprese rozvinout.

Příznaky deprese, kdy už byste měli navštívit odborníka:

zpomalení fyzického pohybu, řeči nebo myšlenkových procesů
zdravotní problémy - bolesti zad, hlavy, žaludeční problémy
problémy se spánkem
smutek, skleslost, úzkost, přecitlivělost
hněv, podrážděnost, agresivita
změna chuti jídel
nezájem o okolí a koníčky
sexuální dysfunkce
sebevražedné myšlenky

Pokud na sobě ještě tyto příznaky nepociťujete, ale dobrá nálada se vám zkrátka vyhýbá, jste "jen" trochu rozladěni ročním obdobím. Jedním z nejkritičtějším měsíců je říjen. Tělo si musí zvykat nejen na tmavé a mlhavé počasí, ale i na změnu letního času na zimní a může přetrvat až do února. Aby se nám rozladěnost nepřehoupla do těžké depky, musíme se sami trochu snažit zpříjemnit si tento pochmurný čas.

Zničte podzimní depku pozitivním myšlením

Nedejte se ovládnout negativními myšlenkami. Základem prevence a léčby podzimní deprese je vyhnout se negativním myšlenkám a negativistům. Zkuste to hned ráno. Místo - Ach jo, zas musím do práce, si zkuste stanovit alespoň jeden příjemný cíl - třeba pivo s kamarádem nebo hodinku sportu. Určitě zapomeňte na negativismy jako Nestíhám, To nejde, Já na to nemám. Věřte nebo nebo ne lidský mozek se dá takto přeprogramovat.

Sportujte

Pohyb účinkuje proti depresi stejně účinně jako léky, ale má jednu obrovskou výhodu - žádné vedlejší účinky. Pravidelné cvičení nejen že zmírňuje projevy podzimní deprese, ale brání jim vrátit se. A při tom nemusí jít o žádný trénink podobající se přípravám na olympijské hry. Vezměte kolo nebo brusle nebo si běžte zahrát fotbálek a pak se stavte s kamarádama na pivo.

Odpočinek

Stejně jako je důležité se hýbat, je fajn si i odpočinout. Taková sauna, vířivka nebo dobrá masáž dělá divy.

Důležité je i jídlo, na alkohol zapomeňte

Pokud vypijete šest káv denně a pak to večer docvaknete lahví vína, tělu tím moc služby neuděláte. Nadměrné užívání kofeinu a cukru vede k ospalosti, snížení energie a ke vzniku depresivních stavů. Alkohol dokáže na krátký čas zvýšit hladinu serotoninu, což vede k příjemným stavem, ale při dlouhodobém užívání postupně snižuje jeho hladinu dokud ho zcela nezničí.

Denní konzumace omega-3 mastných kyselin výrazně snižuje projevy podzimní deprese a navíc pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu a zdraví srdečně-cévního systému. Nezapomeňte ani na pravidelnou konzumaci ovoce a zeleniny a vitamínu C a D. Vitamín C je silný antioxidant a vitamin D působí antidepresivně. Vyhýbejte se mastným a těžkým jídlům, které zatěžují trávení a přeorientujte se na kuřecí nebo krůtí maso, ryby, celozrnné potraviny, ořechy nebo klíčky.

Jak depresi zničit?

Sledujte své tělo a dejte mu co si řekne. Chcete odpočívat? Tak chvíli vypněte.
Neřešte stresové situace s horkou hlavou, ale dopřejte si chvilku času na rozmyšlenou.
Co nemusíte udělat dnes, odložte na zítra.
Když máte špatný den a náladu na bodu mrazu, nezůstávejte sami. Jděte si zaběhat do sauny,do hospody - zkrtka mezi lidi.
Pusťte si nějakou muziku nebo film, co máte rádi

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE