MENU - zobrazit / skrýt

Plesová sezóna se blíží, co na sebe a co určitě ne?


Plesová sezóna se blíží, co na sebe a co určitě ne?

Zdroj: pixabay.com

Mnoho pánů neví, jak se správně obléknout na ples a váhá nad tím “co si vzít na sebe”. Pokud se chystáte na hasičský nebo myslivecký ve vaší vesnici, asi to není třeba příliš řešit. Spíše naopak, ve smokingu s motýlkem byste tam vzbudili spíš pobavení. Pokud se však chystáte na formálnější ples, tam už je příprava nezbytná. A pozor, například maturitní plesy už patří do "vyšší" ligy.

 

Pánské boty

Nejvhodnější pánská obuv jsou lakýrky (boty z černé lakované kůže), což je vlastně speciální typ bot typu oxford (uzavřené boty bez vzoru), které mají navíc špičku i střední část z jednoho kusu kůže.

Pánská košile/smokingové košile

Jediná přípustná barva košile na ples podle etikety je bílá. Je zvláštní, že do smokingu se nikdo neodváží nosit například modrou. Do obleku si ale mnoho mužů na ples klidně barevnou košili vezme. Nevhodná i je černá košile. Není to ani tak záležitost etikety, jako spíše praktičnosti – bílá košile s černým smokingem působí mnohem efektivněji, černá košile se v černém smokingu nebo pánském obleku utopí. Pod košili si na ples nebereme nátělník. Jednak by vám bylo vedro a pak by mohl také pod košilí prosvítat. U maturitních plesů se toleruje jistá míra kreativity a mladistvosti – pokud tedy nebude vaše košile neonově zářit do dáli, pak může být i barevná. Přesněji jednobarevná – havajské potisky prosím nechte doma.

Motýlek

Do smokingu se nikdy nenosí bílý motýlek. Bílý motýlek je vyhrazen pro frak. I když nemáte smoking, vezměte si černého motýlka. Vypadá to mnohonásobně lépe – protože motýlek poutá pozornost k obličeji více než kravata. Motýlek by měl být pokud možno černý, pestrobarevný můžete nosit třeba do práce, případně červený. Uvázat motýlka není žádná legrace, zajistěte si někoho, kdo to umí v předstihu.

Pánský oblek/smoking na ples

Na ples je vhodné si vzít smoking, podle dress code byste v podstatě v ničem jiném na ples neměli jít. Nemáte-li smoking, můžete si vzít na ples tmavý oblek, ideálně jednobarevný. Vhodný je samozřejmě i kapesníček, bílý, nebo, máte-li jinou barvu motýlku, ve stejné barvě jako motýlek. Doporučená je ale pouze červená. Ostatní barvy na černém podkladu již tolik nevyniknou.

Pokud míříte na maturitní ples, bude stačit oblek. Pozor na to, aby dobře seděl v ramenou, nebyl příliš úzký nebo široký přes hrudník, rukávy končily minimálně  centimetr nad rukávy košile a kalhoty vám neplandaly po zemi. Oblek musí být v tmavé barvě – černý, šedý, tmavě modrý, a ideálně bez vzorku. Pokud máte obstojnou postavu, volte slim střih. Pozor – spodní knoflík obleku se nikdy nezapíná a do kapes se nic nedává (ani telefon, ani peněženka, ani ruce).

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE