Jak si vybrat pánskou košili


Košile tvoří důležitou součást pánského šatníku. Tento kus oblečení se dá skvěle zkombinovat a lze ho tedy nosit k mnoha příležitostem. Na druhou stranu vybrat skvěle padnoucí košili není úplně jednoduché. Košile by měla být pohodlným a kvalitním oděvem, ve kterém se muž cítí příjemně a může v něm bez problému strávit celý den. Když si vybíráte košili, měli byste dbát na pár základních pravidel.

Na barvě záleží

Barvu košile vždy vybírejte podle toho, kam máte v plánu jít. Na velmi formální akce sáhnete vždy po bílé barvě. Na pohovory či do práce můžete zvolit barvy tradiční jako je světle modrá anebo světle šedá. Na všechny ostatní příležitosti si můžete dovolit vzít barevnější, např. světle zelené, broskvové nebo i růžové. Pokud vyrážíte na nějakou akci s partnerkou, je vhodné košili sladit s barvou jejích šatů.

Se vzorem nebo bez něj

Vzorované košile se obvykle těžko kombinují s ostatními částmi obleku jako je sako nebo kalhoty. Proto většina mužů stále volí ty jednobarevné. Přesto se nebojte a zkuste jemný proužek anebo kostku, tyto vzory jsou v posledních několika letech velice oblíbené.

Důležitý je správný střih

Střih volte především podle toho, jakou máte postavu. Dnes mimo klasického střihu, který se vyznačuje tím, že je košile po stranách rovná, existují i tzv. vyštíhlené neboli slim střihy. Tyto košile bývají po stranách vykrojené tak, aby zdůraznily štíhlou figuru. Dalším stupněm je extra slim, kdy jsou strany vykrojené extrémně. Formální košile do obleku by nikdy neměla mít kapsičku.

Nepodceňujte velikost

Košile má vždy dvojí číslování. Jedno představuje obvod krku a druhé délku rukávu. Rukáv by měl správně přesahovat 1 cm okraj rukávu saka. Všeobecně je známo, že čím formálnější akce, tím by rukáv měl být delší. Máte-li delší ruce, pak zvolte prodloužený rukáv. Okolo krku byste měli mít dostatečný prostor, aby neškrtila, proto vybírejte takovou, kam po zapnutí jste schopni vložit 1-2 prsty. To platí zejména v případě, že budete ke košili nosit také kravatu. Všechny knoflíky musí být bezpečně zapnuty a nesmí se samovolně rozepínat, zároveň nesmí dát příliš velké úsilí je zapnout. V košili se musíte cítit volně a nesmí jakkoliv omezovat váš pohyb.

Materiál zárukou kvality

Látka je nejdůležitějším ukazatelem kvality košile. Ideálním materiálem je čistá přírodní bavlna. Nejen, že bavlna skvěle vypadá, ale také dobře odvádí pot, dýchá a zajišťuje přirozené proudění vzduchu. Vždy se tedy dívejte, jaký výrobce uvádí materiál. Nejkvalitnější bavlna se nazývá Sea Island a naopak polyester nikdy nevěstí nic dobrého. Nejlepší košile jsou samozřejmě šité z hedvábí. Jejich velkou nevýhodou je ale cenová náročnost.

Zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |