Co pijete raději, pivo nebo víno? Milovníci zlatavého moku se prý činí méně


Pijí Češi hodně? Jak se u nás změnila spotřeba alkoholu? Máme víc pivařů nebo vinařů? Statistiky se v tomto ohledu poněkud liší. Podle některých patříme k největším konzumentům alkoholu, podle jiných spotřeba klesá. Pojďme se podívat i na to, co se více vyplatí pít. Pivo, víno nebo vodu?

Nově zveřejněné statistiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj uvádějí, že Češi patří k největším konzumetům alkoholu. Mezi 35 členskými státy skončila Česká republika na druhém místě s 11,9 litru prodaného čistého alkoholu na osobu za rok. Vyšší spotřebu než Česko má už jen Rakousko - o pouhé tři desetiny litru více. Ještě v roce 2000 přitom byli Češi v obdobném porovnání až desátí. Prodej a spotřeba alkoholu v tuzemsku od té doby sice stouply pouze nepatrně, ale v jiných zemích citelně poklesly - u Irska dokonce o více než tři litry na osobu za rok.

Český statistický úřad zase tvrdí, že u nás celková spotřeba alkoholu klesá. Ročně každý Čech průměrně vypije 170 litrů alkoholu, což je vůbec nejmíň od vzniku České republiky. A...pivaři prý vymírají a přibývá vinařů. Zatím se tedy nekoná žádná velká revoluce, status tradiční pivařské velmoci v srdci Evropy v ohrožení není. Milovníci zlatavého moku se už jen zkrátka nečiní jako dřív. Každý obyvatel vypije průměrně „jen“ necelých 145 litrů piva. 
Víno se těší stále větší oblibě. Zatímco v devadesátých letech připadalo na každého z nás zhruba patnáct litrů vína ročně, nyní už se průměrná spotřeba pohybuje kolem dvaceti litrů.

Je levnější  pít pivo nebo víno?

Budeme předpokládat, že člověk vypil za večer 3 půllitry piva, nebo 3 skleničky vína. Půllitr piva vyjde řekněme na 30 korun, dvě deci vína většinou minimálně na 40 korun. Takže už za jeden jediný večer je v tom vinař za 120 korun, pivař za 90. Takže vinař je na tom kapku hůř.

Nepijete? Ani tak nemáte útratu právě malou

Jste vyléčený alkoholik, stále řídíte, je vám po alkoholu zle... Zkrátka vůbec nepijete. Co se týká útraty, zas taková výhra to není. Zatímco pivař i vinař popíjí své tři kousky, vy si pro začátek objednáte kávu, pak limonádu, ještě jednu...pak už máte sladkého dost, tak neperlivou vodu, protože kohoutkovou vám nenalijí. No a už jste minimálně na 150 korunách. A to ještě budete muset své dva kámoše odvézt domů autem. No a teď - Babo raď - Pít, či nepít? A pivo nebo víno? Nebo vodu?

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |