MENU - zobrazit / skrýt

Kolik ještě ujede auto, když nádrž hlásí nulu? Zkoušeli jste to někdy?


Známe to všichni. Tak nějak si v pohodě jedeme a najednou se nám na palubní desce rozsvítí hladové oko. Nádrž hlásí prázdno. Benzínka není v dohledu a vy si říkáte nebo se dokonce v autě mezi sebou hádáte, kolik ještě kiláků to vaše autíčko dá. Rozhodně to není u všech typů aut stejné, ale je překvapující, že se dá na nulu ujet docela dost kilometrů. Kolik to tedy je?

Na tuto otázku se rozhodl například odpovědět chlapík stojící za YouTube kanálem AutoVlog, který vyzkoušel na svém Fordu Fusion (Mondeo), kolik kilometrů (mil) lze ujet v momentě, kdy auto ukazuje dojezd 0 kilometrů (0 mil). Překvapivě to není málo. Zkoušený Ford totiž s dojezdem 0 kilometrů ujel ještě 34,8 kilometrů (21,6 mil). To znamená, že v momentě, kdy palubní počítač ukázal dojezd 0 kilometrů, se v nádrži nacházelo ještě 4,5 litru paliva.

Podobný pokus se rozhodli udělat i dva Australané. Jakou vzdálenost dokáže ještě ujet „prázdné” Audi SQ5. Nejde tu tedy o dojezd ve chvíli, kdy se rozsvítí rezerva, ale kdy vůz skutečně zahlásí dojezd 0 km a teoreticky by v něm neměla být ani kapka paliva, v tomto případě nafty, neboť jde o verzi SQ5 TDI.

Pokus tedy zahájili s dojezdem 10 kilometrů a jakmile se hodnota změnila na 0 km, začali počítat ujetou vzdálenost a měřit čas. Kilometry přibývaly, čas utíkal a údiv obou pánů narůstal. Auto nakonec ujelo 111 kilometrů, než definitivně zastavilo.

Jak je to možné?  Dnešní auta určují dojezd nejen na základě zůstatku paliva v nádrži, ale také podle dosavadního způsobu jízdy a tedy i průměrné spotřeby. Pokud tedy například tahle SQ5 byla před začátkem testu týrána na okruhu se spotřebou přes 20 litrů nafty na 100 km, mohla snadno ukázat nulový dojezd i s několika litry nafty v nádrži. Oněch 111 km je tedy tak jako tak hodně, je ale třeba si uvědomit, že jde o dieselový vůz s osmistupňovou převodovkou, kterému na ujetí 100 km v rovinatém terénu a při ustálené rychlosti 90 km/h mohou stačit 4 litry paliva.

Asi tento druhý pokus nelze brát úplně za bernou minci, nicméně fakt je, žei když nádrž hlásí nulu, pár kilometrů ještě určitě ujedete...

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE