Češi a auta: kolik jsme za nový vůz ochotní zaplatit a jak jej nejčastěji financujeme?


Počet českých domácností, které vlastní alespoň jedno vozidlo, neustále roste. Před dvěma lety z průzkumů vyplynulo, že vlastním autem disponuje 84 % Čechů a někteří z nich jich mají registrovaných dokonce několik. Nicméně stačí se rozhlédnout kolem sebe nebo se pokusit najít parkovací místo na sídlištích velkých měst a bude vám jasné, že tato čísla k dnešnímu dni ještě výrazně narostla.

Vlastnit vůz už zkrátka není nic výjimečného, a je přirozené, že se pro nás tyto prostředky staly v podstatě spotřebním zbožím. Plno lidí auta využívá k tomu, aby se každý den dostali do práce a často s nimi jezdí i na dovolené, což logicky vede k relativně rychlému opotřebení, a tak i brzké výměně starého modelu za nový. Kolik za auta obvykle utratíme a jak řešíme jejich financování?

Nové, nebo ojeté? Hlavní roli hraje cena

Když dojde na nákup vozu, tak přichází zásadní rozhodnutí, zda se spokojit s ojetým vozem, nebo si raději dopřát zcela nový model. Celých 63 % Čechů, tedy téměř dvě třetiny lidí, se spokojí s první variantou, jelikož do vozu nechtějí investovat tolik peněz. Za nové auto si pak rádo připlatí 25 % českých obyvatel, zatímco zbytek nakupuje zánovní předváděcí vozy, které představují kompromis mezi těmito dvěma tábory.

Většina českých zákazníků se totiž při nákupu auta snaží vejít do 200 000 korun, což bývá velmi nelehký úkol, avšak ne tak úplně nemožný. Vloni se tento limit podařilo dodržet 65 % lidí, kteří si auto koupili - samozřejmě ojeté. Kromě ceny se však řidiči zaměřují také na historii užívání auta, s jejíž pomocí mohou předpovědět životnost a poruchovost daného vozidla - pro 50 % procent lidí jsou tyto údaje vyloženě klíčové. 

Půjčkám se v tomto případě spíše vyhýbáme

Co se týče financování, tak se obyvatelé naší republiky spoléhají především na své vlastní úspory - konkrétně šlo o 77 % dotázaných. Většinou k tomu využívají peníze z prodeje předchozího vozu, ke kterým třeba přidají pár tisíc z naspořených prostředků. Jde o nejlepší řešení, jelikož zaplatíte skutečně pouze tolik, kolik si prodejce za auto žádá. Zároveň se nezavazujete k žádným splátkám, a tak nemusíte plánovat příliš dopředu.

Druhou, podstatně menší skupinou lidí jsou ti, kteří k nákupu vozidla využívají nebankovní půjčky nebo podobné možnosti financování. Tito lidé tvoří 23 % všech novopečených majitelů vozů, tedy zhruba čtvrtinu všech dotázaných. Asi 3 % z nich dávají přednost buď krátkodobému, nebo dlouhodobému operativnímu leasingu, a to hlavně z toho důvodu, že s autem nechtějí mít žádné starosti. Jedná se totiž pouze o pronájem vozu, kdy se o veškerý servis stará společnost, která auto vlastní.

zdroj foto: pexels.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: Placená inzerce

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |