Víte, kdy zapnout a kdy vypnout mlhovky? Poradíme


Víte, kdy zapnout a kdy vypnout mlhovky? Poradíme

Zdroj: pixabay.com

Podzim už je opravdu tady a spolu s ním i mlhavé počasí. Pokud jste řidič a často jezdíte, je vám jasné, že mlhovky mají své opodstatnění a obzvlášť v tomto počasí. problém snad ani není, že by je někdo nezapínal, ale spíš, že je zapomíná vypnout. Kdy jsou tato svatěla žádoucí a kdy nikoliv?

Jak se má svítit podle zákona?

1. Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu. Tramvaj musí mít rozsvícena potkávací světla nebo světla pro denní svícení.

2. Vozidlo musí mít za jízdy při snížené viditelnosti rozsvícena obrysová a potkávací nebo dálková světla, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu.

3. Řidič nesmí užít dálková světla, je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena nebo mohl-li by být oslněn řidič protijedoucího vozidla, řidič vozidla jedoucího před ním nebo jiný účastník provozu na pozemních komunikacích, strojvedoucí vlaku, řidič jiného drážního vozidla nebo řidič plavidla. Při zastavení vozidla před železničním přejezdem nesmí řidič užít ani potkávací světla, pokud by jimi mohl oslnit řidiče vozidla v protisměru.

4. Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.

5. Činná plocha světel nesmí být zakryta nebo nadměrně znečištěna.


Mlhovky by tedy řidič měl podle zákona používat jen v případě silné lhy, sněžení nebo hustého deště.

Kdy je tedy zapnout a kdy vypnout?

Pokud si nejste jistí v kramflecích a nedokážete rozeznat hustotu mlhy či deště, řiďte se podle toho, jak vidíte ostatní auta. Pokud nemáte dostatečný rozhled daleko dopředu a máte problém na větší než bezpečnou vzdálenost rozlišit obrysy aut, už se to dá považovat za situaci, která mlhovky vyžaduje. A to neplatí jen pro mlhu, ale právě třeba pro hustý déšť.

V kolně mlhovky vypínejte. Intenzivnější světlo mlhovek má vedle výhod lepší viditelnosti v mlze také nevýhody. Oslňuje. Takže pokud se na sebe auta naštosují v koloně, zase mlhovky vypněte.

V záplavě rozsvícených mlhovek (a to těch předních i zadních) se pak také snadno ztratí účastník provozu, který mlhovkami či jiným intenzivním světlem nesvítí, typicky chodec, cyklista nebo malá motorka.

Přes mlhovky pak také snadněji přehlédnete blinkr nebo rozsvícená brzdová světla.

Takže, když si to shrneme, rozsvítit mlhovky v opravdu husté mlze nebo za silného deště či sněžení, ale pak je vypnout, pokud stojíme v koloně. Nerozsvícená mlhovka je nebezpečná především v momentě, kdy jedete po dálnici v hustém dešti. Za autem se tvoří oblak vodní tříště a to je skutečně viditelnost velmi omezená.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |