Praktické tipy pro přípravu auta na zimu


Auto v zimě
Auto v zimě

Zdroj: pexels.com

Zima je za dveřmi a pro zimní provoz je třeba připravit i automobil. A nejde jen o výměnu pneumatik, i když k nim se vztahuje přímo povinnost. Důkladná příprava auta na zimu by měla být hotová už před příchodem třeskutých mrazivých dnů a závějí sněhu.

Co je třeba zkontrolovat

Olej

Hladina oleje se běžně kontrolujete, ale v zimě by mohl olej hodně ztuhnout, a tak je lepší si vzpomenout dříve, než přijdou mrazy. Kontrola se provádí měrkou, která se očistí a vloží do nádržky. Vůz by měl stát na rovném terénu.

Baterie

Baterie auta prochází v zimě velkou zkouškou a pokud nechcete zažít nemilé překvapení právě v okamžiku, kdy někam potřebujete odjet, je na místě zkontrolovat voltmetrem napětí a případně baterii dobít. Během zimního období se doporučuje tento krok provádět opakovaně hlavně u řidičů, kteří jezdí často krátké vzdálenosti.

Co je třeba udělat

Výměna pneumatik

Na zimní pneumatiky pamatuje vyhláška o provozu silničních vozidel a období, kdy musím mít zimní pneumatiky je přesně definované. Platí, že vozidlo musí mít od 1. listopadu do 31. března zimní obutí, pokud je sníh, námraza a led, nebo pokud je velká pravděpodobnost, že tyto přírodní úkazy nastanou.

Jde také o to, jaké zimní pneumatiky lze ještě použít. Pro tuto sezónu musí být dezén hluboký minimálně 4 mm (pro vozidla do 3,5 tun). Zimní pneumatiky musí být na všech čtyřech kolech. V období prvního sněhu bývají servisy přeplněné, proto je dobré se objednat na výměnu předem.

Zimní směs do ostřikovače

Pneumatiky nejsou jedinou věcí, na kterou nesmíte zapomenout. Neméně důležité je vyměnit směs v ostřikovači. Ta letní by zamrzla. Letní směs je třeba odstranit, nemíchat ji s tou zimní, jinak by stejně kapalina mohla zamrznout.

Ochrana gumového těsnění

Další věc, co dělat v zimě před příchodem silných mrazů, je namazat vazelínou gumové těsnění u dveří. To by jinak mohlo přimrznout a poškodit se. Stejně můžete promastit i těsnění u oken, aby šla dobře stahovat.

Kontrola vozu a úklid

Zimní období je spojené s nedostatkem světla, a i když se svítí po celý rok, v zimě je důležité nejen vidět, ale i být viděn a všechna světla by měla fungovat.

Předejdete mytí auta v zimě, pokud vše důkladně vyčistíte ještě za pěkného počasí. Kromě běžné údržby interiéru myslete také na vyčištění klimatizace, ideálně spojenou s odbornou dezinfekcí. Nezapomínejte také na to, že se vaše auto bude brodit solí na cestách a dopřejte mu kromě umytí karosérie i ochrannou emulzi.

Zimní cestování

Pokud se chystáte na hory, budete čelit drsnějšímu počasí, než jste běžně zvyklí. Nezapomeňte si zkontrolovat povinnou výbavu (výstražný trojúhelník, reflexní vesty, rezervní kolo nebo sadu na opravu a lékárničku). Přibalte také teplé přikrývky, svítilnu (hodí se čelovka), pitnou vodu a tažné lano. Určitě se vám bude hodit škrabka na sklo, rozmrazovač skla a zámků, pro jistotu přidejte i startovací kabely a oceníte i plachtu na ochranu skla před námrazou.

Rozhodně nezapomeňte na sněhové řetězy a pokud je neumíte nasadit, nacvičte si to. V sněhové vánici uprostřed hor je na trénování pozdě.

Pěkný přehled pro přípravu na cestu na dovolenou nabízí článek Co zkontrolovat před dovolenou autem do zahraničí.

Pokud jedete do zahraničí, nechte si udělat kontrolu auta v servisu. Můžete si tím ušetřit starosti a peníze. Různé země mají na řidiče různé nároky. Přesvědčte se, že máte vše potřebné. Někdy je potřeba vybavit všechny členy posádky reflexními vestami, jindy nesmíte mít navigaci na předním skle atd. Zjistěte si potřebná telefonní čísla v různých zemích, kudy pojedete. V panice si na ně nemusíte vzpomenout, uložte si je. Nouzová linka zdarma na území EU je 112.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: Placená inzerce

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |