Benzín ušetříte i tím, že zhubnete


Korunka ke korunce... Znáte to, kdo by nechtěl ušetřit. A proč ne, třeba když jezdíte autem? Stačí znát pár triků a každý měsíc vám zůstane až pár stovek v peněžence navíc. A ty se můžou hodit na ledacos. Může pomoci klidnější jízda nebo třeba i menší hmotnost.

Nejdůležitější ze všeho je předvídavost a plynulost. Typickým příkladem jsou dojezdy do křižovatek. Vyplatí se nezastavovat a dojíždět k nim třeba minimální rychlostí, při rozjezdu pak spotřebujete u ještě jedoucího automobilu mnohem méně paliva než u automobilu, který stojí. Pokud víte, že za okamžik dojedete ke křižovatce, na které právě přeblikává ze zelené na žlutou, zbytečně nezrychlujte. Je výhodné před křižovatkou vyřadit. Při vyřazené rychlosti ujede auto dál, protože nebude brzdit motorem.

Více paliva spotřebuje i těžký náklad. Kromě jízdního stylu je třeba myslet také na samotné auto. Cestování se střešními konstrukcemi zvyšuje spotřebu klidně až o třetinu. Z hlediska nízké spotřeby je také nesmyslné převážet zbytečné věci. Je zřejmě zbytečné dodávat, že jinou spotřebu má vozidlo, pokud v něm jede osoba vážící 80 kg a jinou spotřebu, pokud jde o člověka vážícího 140 kg.

10 tipů, jak ušetřit

1. Zapomeňte na agresivní styl jízdy. Má vliv na množství spotřebovaných pohonných hmot.

2. Řaďte včas - benzín 2000-2500 otáček

3. Klimatizace může zvýšit spotřebu i o 1 litr paliva na 100 km. Na druhou stranu je tepelná pohoda významný bezpečnostní faktor. Nezapomínejte, že když máte zaplou klimatizaci, musíte mít zavřené okno. Abyste neonemocněli, rozdíl venkovní teploty a teploty v autě by neměl být větší než 5°C.

4. Otevřená okna zvyšují odpor vzduchu, zaplatíte opět víc za palivo.

5. Pneumatiky tlakujte k horní hranici doporučené výrobcem a kontrolujte a dofukujte každých 14 dní.

6. Volte řídký a kvalitní motorový olej. Motor bude dříve promazaný a sníží odpory.
    
7. Tankujte plnou nádrž, snížíte srážení vzdušné vlhkosti v nádrži a nálsedné degradace paliva.

8. Při vysokých rychlostech nechávejte zavřená okna. Na dálnici i jediné otevřené okno zvyšuje spotřebu paliva, protože vnikající vzduch funguje jako odpor.

9. Stojíte? Vypněte motor. Dělejte to jako řidič taxíku na stanovišti a vypněte motor, pokud je vozidlo v nečinnosti, jako například v dopravní zácpě či před přejezdem, a to na dobu, která je v dané situaci bezpečná.

10. Neužívejte elektronické přístroje. Omezte užívání přístrojů s nabíjením, jako jsou mobilní telefony a MP3 přehrávače. Spotřebovávají energii, a tedy i palivo. Vyhněte se užívání vašich elektronických přístrojů ve vozidle.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |