MENU - zobrazit / skrýt

Jen zimáky nestačí. Pravidla, jak jezdit v zimě bezpečně


Jen zimáky nestačí. Pravidla, jak jezdit v zimě bezpečně

Zdroj: pixabay.com

Teploty klesají k nule, přibývají mlhy a sychravé počasí. Takové počasí nahrává dopravním nehodám, obzvlášť, když nepřizpůsobíme jízdu podmínkám venku. Jezdit v zimě a na sněhu vyžaduje dodržování určitých pravidel a přizpůsobení cestování autem tak, aby nedošlo ke zbytečné nehodě. A zimní pneumatiky rozhodně k bezpečné jízdě nestačí.

Dostatečné rozestupy a plynulá jízda

Pokud se vydáte na cesty v zimě, jedním z nejdůležitějších pravidel je plynulá jízda. Zbytečné pohyby, jako prudší zrychlení nebo následné dobržďování se může vymstít, protože auto se chová v zimních podmínkách jinak. Psát to, že pomalejší jízda poskytne více času na reakci, je doufáme zbytečné. I při zatáčení umožní vyrovnat případný smyk.

Předvídat rizikové situace

V zimním období je zapotřebí více pozornosti a předvídavosti. Obzvlášť velké nebezpečí skrývají silnice, vedoucí skrz les po obou stranách, kam během celého dne nedopadají paprsky slunce. Pokud je námraza, tady je pravděpodobnost smyku mnohonásobně vyšší. To samé platí i pro mosty, které nejsou nijak tepelně izolované spodní půdou. Tady může být nebezpečí vysoké. Sledujte samozřejmě i ostatní řidiče na silnici.

Nespoléhat na elektroniku

Inteligentních systémů jsou dnes plná auta. Zdá se, že za řidiče udělají téměř vše, ale určitě se na ně nevyplatí spoléhat. Technologie mohou být dvojsečná zbraň, protože máme tendenci se na ně spoléhat. Když potom v rizikové situaci zradí, už bude pozdě na to situaci zachránit a může dojít k nehodě. Nepodléhejte mylné představě, že ABS a EPS pomůže vždy auto srovnat. Pokud jedete příliš rychle, stabilizační systém při zatáčení nemusí zafungovat a vy situaci zvládnout. Tyto systémy zachránily spousty životů, ale kluzký povrch je může obelstít.


Kvalitní pneumatiky

Přezout kola z letních pneumatik na zimní je to první, co uděláte s nástupem zimy. Pokud ale nedodržujete vše výše uvedené, samotná guma vás nezachrání. Pokud máte nové zimáky, jízda je na nich úplně jiná, než na těch ojetých s nízkým vzorkem. Auto na sněhu nebo ledu lépe reaguje i dříve zastaví.
Zimní pneumatiky nejsou povinné, ale budete mít problém s pojiš|ťovnou, pokud způsobíte nehodu a nebudete je mít. Aktuální znění zákona je, že máte povinnost je mít na vozidle v období od 1. listopadu do 31. března, ale jen za podmínek, kdy se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, námraza nebo led – anebo když lze předpokládat, že něco z výše uvedeného nastane.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE