MENU - zobrazit / skrýt

Golf - správné držení hole


Grip je nepochybně základem dobrého švihu a každý kvalitní golfista, který má špatné držení, dříve nebo později bude mít se svou hrou problémy. Držení je jediný kontakt, který má hráč s golfovou holí. To znamená, že mu musí být věnována velká pozornost.

 

Veškeré špatné návyky jsou obtížně odstranitelné, a to platí dvojnásob o návycích, které se týkají zcela základních fundamentů vaší techniky. Tím nejzákladnějším je držení hole tzv. grip. Držení určuje pozici zápěstí hráče, švihovou rovinu a množství síly, které je hráč schopen během švihu vyvinout.

Zaujmutí držení

Špičkoví hráči jsou velmi pozorní, co se týče každého detailu jejich držení a kluboví hráči musí být pozorní dvojnásob. Dobré držení by mělo být co nejpřirozenější. Při vzpřímeném postoji nechte vaše paže viset přirozeně podél těla, všimněte si, že vaše dlaně a předloktí jsou nepatrně vtočené. Úhel v zápěstí, který máte při normálním civilním postoji, by měl odpovídat úhlu v zápěstí při golfovém držení. Pokud jsou vaše ruce propojeny takto pro vás přirozeně, máte největší šanci zahrát přesnou, opakovatelnou a dostatečně silnou ránu, která třeba přinese úspěšné skórování.

Pokud sledujete profesionály při tréninku nebo před turnajem, všimněte si, že věnují velkou pozornost každému fundamentu svojí techniky. U mnoha na dodržení veškerých základů dohlíží pravidelně trenér. Jednou z nejdůležitějších věcí, která je často probírána, je kvalita držení. Protože i sebemenší změna nebo nepřesnost v držení hole se může negativně projevit na ostatní technice hry. Pro co nejlepší výsledky je dobré si nechat čas od času zkontrolovat držení trenérem. Nevěřili byste, jak při samotném tréninku se mohou některé součásti vaší techniky zcela odchýlit od původně uvažovaného tvaru.

Správné držení

Existuje několik způsobů jak můžete držet hůl. Tiger Woods a Jack Nicklaus upřednostňovali držení zvané interlock, ale většina špičkových hráčů používá tzv. Vardonovo (overlapp) držení a většina moderních trenérů doporučuje vyzkoušet všechna základní držení a potom si vybrat to, které je pro vás nejpřirozenější nebo se kterým dosahujete nejlepších výsledků.

Tři kroky ke správnému držení

1. Grip hole by měl ležet podél kloubů vaší levé ruky a levý ukazováček je v pozici, které se říká "spoušť". Konec hole se opírá o střed zadní hrany dlaně a hůl leží na střední článku ukazováčku.

2. Po uzavření levé ruky by váš levý palec měl ukazovat svisle dolů rovnoběžně s podélnou osou shaftu a měl by se nacházet nepatrně vpravo od ní. V této pozici byste měli vidět dva až tři klouby na hřbetu levé ruky. Nyní přiložte pravou ruku tak, že grip hole opět kopíruje základy vašich prstů

3. Dokončete držení tak, že obejmete pravou rukou grip hole, tak aby levý palec spočíval pohodlně v čáře života na vaší pravé dlani. Pokud je držení správné, měli byste vidět přibližně dva klouby vaší pravé ruky.

Typy držení

Interlock: je držení populární především u hráčů s malými rukami nebo alespoň krátkými prsty. Držení je podobné držení Vardonovu, jen malíček pravé ruky je zkřížen a ukazováčkem levé

Vardonovo držení: Toto držení je pojmenované po slavném britském hráči Harry Vardonovi. Často se toto držení nazývá také "overlap", protože malíček pravé ruky leží v rýze mezi ukazováčkem a prostředníčkem ruky levé. Overlap je nejpopulárnější mezi hráči s nízkým handicapem.

Basebalové držení: Dětem čí méně fyzicky vyspělým juniorům se doporučuje držení basebalové. Ruce se na gripu nacházejí vedle sebe, bez jakéhokoliv propojení. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE