Golf - Skórování


Každá jamka na hřišti má svůj par, tedy počet ran, na které by měl jamku absolvovat profesionál nebo hráč s handicapem 0. Součet par všech osmnácti jamek dává celkový par hřiště - obvykle 72. To znamená, že hráč s handicapem 0 by měl zahrát v dlouhodobém průměru 72 ran, aby dostál své hráčské pověsti.

 

Jen velmi málo hráčů z celkového počtu aktivních hráčů na světě se dostane na tuto úroveň. Na začátku budete velmi spokojeni, když se vám podaří zahrát průměrně dvě rány nad par na každé jamce. Pokud se vám toto podaří, budete oprávněni získat handicap 36. Jak se budete zlepšovat, váš handicap bude klesat a jednou se možná dostanete na úroveň jednociferného handicapu. V tu chvíli jste považováni za velmi dobré hráče.

Bogey, eagle, albatros a ti další

Lidem golfu neznalým může připadat golfový jazyk jako něco zcela podivného, ale každopádně nebude vůbec rozumět. Stanete se svědky konverzací hráčů, které budou negolfistovi zcela nepochopitelné.

Na počátku osmdesátých let devatenáctého století bylo jamkám na většině hřišť v Anglii přiřazeno tzv. standardní skóre. V roce 1980 major Charles Wellman hrál hřiště v Great Yarmouth, které bylo tak obtížné, že prohlásil, že standardní skóre na tomto hřišti je regulérně "bogey man". Tento termín si vypůjčil z tehdy velmi populární písně "Hush, hush, here comes the bogey man". Termín bogey se časem zpopularizoval jako výraz pro skóre, za které by měl průměrný amatérský hráč absolvovat hřiště. Z pochopitelných důvodů to bylo o něco více než par, který tehdy byl standardem pro profesionály. Následně se z bogey stalo skóre, které je horší těsně vedle paru. Následně bylo bogey definováno ještě přesněji jako první horší skóre než par, a tudíž jednu ránu nad par.

Později se z paru stalo skóre, na které by měl dobrá hráč zahrát jamku, ale ne jako celé hřiště, ale na každé jamce zvlášť. Pokud zahrál o dvě rány hůř, než má, začalo se mluvit o double bogey. Pokud hráč zahraje o jednu ránu lépe než par, získává tzv. birdie. Tento termín vznikl v roce 1899 a má svůj původ v americkém slangovém slově "bird", což je výraz označující cokoliv skvělého. Z většího ptáčka se stal orel, a eagle tedy znamená dva pod par a albatros tři pod par.

Typická skórkarta

 

 

 

 


 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |