Amancio Ortega – zakladatel Zary a třetí nejbohatší muž světa


Seznamte se s Amanciem Ortegou, záhadným miliardářem, který se ukrývá za značkou Zara. Tento třetí nejbohatší muž světa, za Gatesem a Slimem, se narodil roku 1936 ve Španělsku.

Již řadu let mu patří přední příčka v žebříčku nejbohatších lidí světa, přesto se dá říct, že je pro většinu lidí jméno Amancio Ortega tak trochu neznámé. Na ulici byste jej zřejmě nepoznali. Médiím se straní, většinou neposkytuje žádné rozhovory, neobjevuje se v televizi ani novinách.

La Coruña, sever Španělska, motorka zastavuje na červenou. Vedle ní staví černý vůz. Pasažér uvnitř vozu se zaměří na bundu, kterou má mladík na motorce na sobě. Jedná se o riflovou bundu s nápaditými skvrnami navracející se svým stylem do roku 1970. Muž bere telefon a volá do kanceláře popisujíc bundu, jež vidí stále před sebou. A má jen jednu instrukci: “Vyrobte ji!” Ten muž uvnitř auta je Amancio Ortega, třetí nejbohatší člověk světa.

 

 

Amancio Ortega Gaona se narodil 28. března 1936. Je zakladatelem skupiny Inditex, do které patří oděvní značka Zara. Jeho módní impérium působí ve více než 80 zemích. Ortega se řídí dvěma zásadními pravidly: dát zákazníkům to, co chtějí a to rychleji než kdokoliv jiný. “Jen malé množství společností může v současné době konkurovat Inditexu. Tato společnost spíše závodí sama se sebou než s někým dalším”, prohlásil Christodoulos Chaviaras, analytik Barclays Capital v Londýně.

 

 

Inditex vyrobilo 835 tisíc kusů oblečení v roce 2011. Nová prodejna Zary je otevřena v průměru každý den. Ortega ovládá více než 59 % akcií společnosti. Tento tajemný Španěl, jenž loví nové nápady z okna svého vozu v ulicích rodného města, odhaduje svůj majetek na zhruba 56 miliard dolarů.

 

 

V 16 letech si Amancio uvědomil, že peníze vydělá jedině tak, když lidem dá to, co skutečně chtějí a rychle. První však musel zjistit, co lidé skutečně hledají. Nutno podotknout, že mu značně pomohlo prostředí: Galicia. Jen pár pracovních příležitostí, muži většinou pracovali na moři a jejich ženy zůstávaly samy doma. “Ženy by udělaly cokoliv, aby si mohly vydělat nějaké peníze a byly opravdu dobré v šití”, řekl Blanco, spoluautor knihy Amancio Ortega: From zero to Zara. Ortega tak začal organizovat tisíce žen. Všichni jej dobře znali, měl velmi blízko ke všem pracujícím. Amancio řídil design, jeho bratr Antonio obchodní stránku a sestra Josefa byla účetní. Roku 1975 otevřeli svůj první obchod. Ortega jej pojmenoval Zara, neboť jeho preferované jméno Zorba již bylo zabráno.

 

 

Zara obnovuje zboží dvakrát týdně a objednávky vyřizuje do 48 hodin. Pravidlo 48 hodin zavedl Ortega roku 1970 a stale se jím řidí.

 

 

Amancio Ortega začal od nuly v malém městečku ve Španělsku. Dokázal správně odhadnout trh, což jej vyneslo mezi miliardáře. Jeho obchody se otevírají nejen v Evropě, ale také ve Spojených Státech, Asii… Když otevíral obchod na Manhattanu, a viděl kolik zákazníků se nahrnulo dovnitř a okamžitě začalo skupovat oblečení, musel se zavřít do koupelny. “Nikdo mě nesměl vidět brečet. Umíte si představit, jak moc jsem myslel v ten moment na své rodiče, kteří by byli určitě hodně pyšní.

 

zdroj foto: foter.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |