Jak zbohatnout? Řiďte se radami Carlose Slima


Billem Gatesem se neustále přetahují o prvenství v žebříčku nejbohatšího muže světa. Kdo je tento mexický multimilionář a jak přišel ke svému majetku?

Mexičan s libanonskými kořeny

Carlosův otec Julian pochází z Libanonu. V Mexico City zřídil velmi úspěšný obchod a začal investovat to nemovitostí, což mu zajistilo nemalé peníze. Jeho rodiče měli celkem šest dětí, v Carlosovi však jeho otec odhalil talent pro obchod již v raném dětství. Ve 12 letech si mohl do svého deníku zapsat nákup akcií Mexické národní banky (všichni jeho sourozenci si museli zaznamenávat své příjmy a výdaje, a tak se učili hospodařit s penězi od dětství).
Carlos začal ještě před studiem stavebního inženýrství pracovat v rodinné firmě, aby se posléze stal burzovním makléřem ve své vlastní společnosti. Chytře investoval do řady podniků a ve svých 26 letech se mohl chlubit bohatstvím ve výši 40 miliónů dolarů. Jeho nápady mu vynesly milióny.
Jeho talent pro čísla je doslova legendární. Studium lineárního programování jej připravilo do velkého světa byznysu. Své vědomosti dokázal náležitě zúročit a v roce 1981 koupil druhou největší tabákovou společnost v Mexiku – Cigatam – vyrábějící cigarety Marlboro. A s nabytými penězi začal skupovat společnosti. Nyní jich spravuje na 200, a jak sám tvrdí, již o nich začíná ztrácet povědomí.

 

 

Denní plat ve výši 30 miliónů dolarů

Na konci 80. let koupil telekomunikační společnost Telmex (kromě ní vlastní také společnost America Móvil). Pokud telefonujete kdekoliv v Jižní Americe, existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že používáte telefonní síť řízenou právě společností Carlose Slima. V 90. letech začal expandovat i mimo Latinskou Ameriku zřízením Telmex USA a díky spojení s Microsoftem začal s portálem pod názvem ProdigyMSN.

„Vaším bankomatem je celý svět. A PIN k němu získáte vašimi zkušenostmi.“

Omyl za 800 miliónů

Roku 1999 odkoupil Carlos Slim podíl ve společnosti CompUSA za 800 miliónů dolarů, aby se posléze tento obchod proměnil v jeho nejhorší investici. Prodej osobních počítačů neustále klesal kvůli stále novým technologiím, nepomohla ani změna strategie či výměna generálního ředitele. Musel uzavřít více než polovinu svých prodejen a prodat zbytek podílu.

„Díky chybě zjistíte, co funguje a co už ne. Chyby jsou poučení, ne selhání.“

Carlosovo desatero pro úspěšné podnikání:

1. Mít jednoduchou organizační strukturu.
2. Udržovat úsporná opatření.
3. Zaměřit se na růst.
4. Minimalizovat neproduktivní věci.
5. Pracovat v týmu.
6. Reinvestovat zisky.
7. Přispívat na charitativní účely.
8. Zůstat optimistický.
9. Pracovat tvrdě.
10. Vytvářet bohatství.

Je známý jako nemilosrdný podnikatel, což jej však vyneslo mezi jedny z nejbohatších lidí světa. Pokud právě někde večeří, je více než pravděpodobné, že se jedná o jeho restauraci. Počítače nerad používá, dává přednost tužce a papíru. Dokonce ani nevyužívá osobního řidiče. Do práce svůj vůz řídí sám. Má celkem šest dětí s manželkou Soumayou, která zemřela v roce 1999. Jeho jmění je odhadováno na 76,4 miliardy dolarů.

 

zdroj foto: foter.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |