Zlatý míč FIFA: historie prestižní ankety


Zlaté míče
Zlaté míče

Již počátkem ledna bude nejen fotbalový svět znát nového držitele prestižního ocenění Zlatý míč FIFA. Z původně 23-členné nominace FIFA zúžila výběr jen na trojci hráčů, která ale nikoho nepřekvapí. Na seznamu jsmou Lionel Messi, Cristiano Ronaldo a Andres Iniesta. A protože udělování cen je ještě před námi, podíváme se trochu do historie této ankety o nejlepšího fotbalistu roku. 

Ačkoliv Zlatý míč získává nejlepší fotbalista roku již od roku 1956, anketa Zlatý míč FIFA existuje teprve od roku 2010. Původní soutěž se totiž jmenovala pouze Zlatý míč a uděloval ji francouzský sportovní magazín France Footbal. Ke sloučení obou soutěží došlo v roce 2010

První vítěz

Historicky prvním vítězem Zlatého míče se stal v roce 1956 Angličan Stanley Matthews.

Cizinci mimo Evropu měli smůlu

Dlouhých 39 let byla anketa určená jen pro evropské hráče působící v některé evropské soutěži, cizinci mimo Evropu měli smůlu. To platilo až do roku 1995. Hned poté vyhrál cenu Liberijec George Weah působící v AC Milán.

Nejčastější vítěz Zlatého míče

Do ankety jsou nejčastěji nominováni hráči, kteří září v některé z prestižních ligových soutěží a nebo mezinárodních soutěží Liga mistrů či Evropská liga. Ostatní totiž mají jen minimální šanci na zviditelnění se. Dosud nejúspěšnějšími hráči jsou Francouz Michel Platini a Argentinec Messi. Oba získali Zlatý míč hned 3x. Ale zatímco Platini už svoji sbírku nerozšíří, Messi má šanci již v nyní v lednu a to jeho fotbalová kariéra zdaleka nekonočí.

Česká stopa na Zlatém míči

Gambrinus liga své zastoupení ve Zlatém míči dosud neměla, přesto Češi zanechali v této soutěži výraznou stopu. V roce 1962 ji vyhrál Josef Masopust a v roce 2003 Pavel Nedvěd. Česká republika je tak devátou nejúspěšnější evropskou zemí. Ze zemí bývalého východního bloku je pak druhá, před ní je pouze Sovětský Svaz se třemi tituly, za námi je s jedním titulem Ukrajina a Maďarsko. Celkově nejúspěšnější zemí jsou Německo a Nizozemsko. Obě země mají 7 zlatých míčů. Pravdou ale je, že Nizozemci získali poslední ocenění před 20 lety, Němci v roce 1996.

Messi nebo Ronaldo?

Zatímco tipy na fotbalové výsledky bývají často ošemetné, v uplynulých čtyřech ročnících bylo tipování na držitele Zlatého míče FIFA poměrně jednoduché. Vždy se fakticky rozhodovalo jen mezi Messim a nebo Ronaldem. Messi byl úspěšnější a má tří míče, Ronaldo jen jeden. Kdo bude držitelem za rok 2012 se dozvíme již 7. ledna, kdy FIFA vyhlásí absolutního vítěze na slavnostním galavečeru v Curychu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |