MENU - zobrazit / skrýt

Žebříček 10 automobilových mýtu podle Discovery Channel


Jaké mýty se tradují v souvislosti s automobily? Nepřehlédněte žebříček deseti omylů, o kterých jste možná nevěděli ani vy.

1. Henry Ford vynalezl montážní linku

Ford sice v roce 1913 zavedl pásovou výrobu svého modelu T, ale měl svého předchůdce. Ransom Eli Olds a jeho továrna Olds Motor Works v michiganském Lansingu vyrobila do roku 1904 celkem 11 tisíc vozů Curved Dash. Olds sice neměl skutečnou pásovou výrobu jako Ford, ale už tehdy se jednotlivé díly a komponenty dostávaly k dělníkům za pomoci vozíčků.

2. Vysokooktanové palivo je lepší

Říká se, že tankováním paliva s vyšším oktanovým číslem docílíte vyššího výkonu, zlepšíte chod motoru a zároveň ho pročistíte. Není to ale pravda. Dříve se vysokooktanové palivo tankovalo z důvodu klepání motoru, jenže moderní agregáty mají snímače klepání, které tento problém dneska vyřeší. Řiďte se takovým palivem, které uvádí výrobce daného vozidla.

3. Cukr v nádrži zničí motor

Toto se také nezakládá na pravdě. Řeči o tom, že cukr v nádrži by měl společně s benzínem zkaramelizovat a zalepit tak všechny hadičky a zničit palivové čerpadlo jsou jen hloupý nesmysl. Ta troška cukru motor nezničí.

4. Střelba do palivové nádrže znamená jasný výbuch

Opět jeden velký omyl. K výbuchu benzinu je potřeba kyslík a teplo. Pokud tuto kombinaci nedáte dohromady v takovém poměru, aby došlo k výbuchu, můžete do nádrže střílet ja kse vám líbí. Je tu ale možnost, že se vám to přeci jen povede. Musíte však na palivovou nádrž mířit z dostatečné vzdálenosti tak, aby se kulka třením zahřála a byla natolik žhavá, že dojde k výbuchu.

5. Kradou se pouze nová auta

Tohle si snad nikdo nemyslel. Druhý den nemusíte před svým domem najít i několik let staré vozidlo. U nás se nejčastěji ztrácí škodovky, a to ne jen Octavie nebo Fabie, ale zmizet může i Forman nebo Felicie. Vždyť rozebráním těchto aut si zlodějíčkové přijdou na více peněz, než kdyby měli prodávat celé auto pohromadě. Takže pozor na to.

6. Zahřejte motor, než se rozjedete

Tato věta se v našich končinách často objevuje. Ale i tady se jedná o problém, nad kterým by se debatovalo do noci. V podstatě se již vozidla nemusí několik minut zahřívat, aby se veškeré mazivo dostalo tam, kam by se dostat mělo. Dnešní moderní automobily mají takový systém, že již během minuty můžete vyrazit. Věřte, že je to pro váš automobil lepší, než ho nechat 15 minut "klapat".

7. Řidiči červených aut platí více pokut

Možná si toto většina řidičů červených vozů myslela díky tomu, že jsou v silničním a dálničním provozu více vidět a studie prý ukazují na to, že řidič vlastnící červený vůz má rád rychlou jízdu, což by k častým pokutám směřovalo, ale ve skutečnosi je toto jen další nesmysl.

8. Elektromobily neznečišťují ovzduší

Samozřejmě, to je pravda. Do ovzduší se nedostávají výfukové spaliny, jenže víte, kde vzniká elektřina - v tepelných elektrárnách. A nebudeme si nalhávat, že je to neekologickým způsobem.

9. Nízká prodejnost vozidla Chevrolet Nova kvůli jménu

Víte, co prý stálo za nízkým prodejem vozidla Chevrolet Nova v Latinské Americe, konkrétně ve Venezuele a Mexiku? Je to název Nova. V jejich jazyce "no va" znamená "nejde" či "nejede". Bohužel, tohle stálo za tím, že o vůz neměl prakticky nikdo zájem.

10. Dveře auta vás ochrání proti kulkám

V amerických filmech je tento styl úkrytu často vidět. Jenže Američani vždycky rádi přehání a nejinak tomu je i v tomto případě. Dveře vozu vás za žádnou cenu proti kulce neochrání. Museli byste vlastnit pancéřovaný vůz, který si samozřejmě dovolit nemůžete a tak se raději se svým vozem do žádné přestřelky nepouštějte.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE