Věci, jenž by měl mít u sebe každý správný muž


Je jedno, kolik máte zrovna let a odkud jste – jsou určité věci, jenž by ve vašich mužských kapsách neměly chybět absolutně nikdy: kvalitní nůž, Paracord, pepřový sprej a něco ze dřeva na obranu. A proč vlastně? Dáme vám celou řadu dobrých logických důvodů!

Když už se člověk rozhodne pro nějakou věc a tím spíše pro její setrvalé vlastnění, tak je třeba si uvědomit, že se pravidelné nošení dané věci musí stát vaší přirozeností a součástí – stejně jako nezapomínáte klíče, peněženku a mobil. Ať už jdete kamkoliv (třeba jen vysypat koš), když už se pro něco rozhodnete, noste to skutečně pořád.

Má smysl utrácet za kvalitní nůž?

Nůž je jedním z nejvěrnějších a nejužitečnějších souputníků člověka již od nejstarší lidské historie (jde o první nástroj, co vznikl a dodnes jej máme jen v málo změněné podobě i v moderní době). Vydobyl si zasloužené první místo, jelikož nůž jakožto nástroj k sekání, řezání a pilování nám dnes a denně umožňuje zvládnout jakékoliv pracovní (rozřezání krabic s poštou,...) i osobní situace (rozřezání steaku před jídlem na „grilovačce“, ...), na jaké právě narazíte.

Nosit byste měli nůž samozřejmě takový, jenž zapadá dokonale do vašeho životního stylu (někdo nosí i záložní jakožto fanda nožů). Jiný nůž a záložní nůž ale asi bude nosit voják trávící 100 % času v akci v cizině a jiný zase kuchař, lokální tremp anebo třeba takový profesionální rybář.

Ani dnes již obvykle většina lidí v civilizaci nenosí nůž obří typu Rambo / Bowiák, jako tomu bylo před stovkou let, ale spíše nějakou variaci na nůž kapesní, zavírací (čepel většinou okolo 4“), jenž je na většinu dnešních potřeb bohatě a vyhotovena z nějakého moderního materiálu u střenek, rukojeti i ocele (nerezová je pro veškeré outdooráky dnes nutnost, jinak vám zrezne nůž v kapse i poté, co se trochu zpotíte).

Kdo na větší nože starého střihu nedá dopustit, nic proti samozřejmě – sloužily perfektně po dlouhá desetiletí již na Divokém západě a slouží tam i dnes. Samozřejmě musíte být připravení zaplatit za jeho větší rozměry tím, že se vám nebude nosit tak pohodlně, jako nůž zavírací či „Švýcarák“.

Velmi populární je dnes i „Švýcarák“ čili nůž zavírací a vybavený řadou užitečných udělátek: otvírákem na konzervu, šroubovákem, malá pilka, … Doplňkových funkcí bývá u tohoto typu nože leckdy neskutečně mnoho, takže je vhodné se omezit jen na takové, které využijete a neslouží jen ke zbytečnému „machrování“ před známými: je jistá hranice (pro každého muže jiná), nad kterou jsou pro něj již Švýcaráky prostě nepraktické...

Proč nosit v kapse Paracord?

Jedna z věcí, kterou člověk potřebuje při čemkoliv, co zrovna dělá, je možnost svázat různé předměty k sobě (fixace uvolněného kabelu, ...). K tomu se dají použít mnohé lidské vynálezy (drát, lněné lano, …), ovšem poslední dobou byl velmi zpopularizován tzv Paracord (je to vlastně běžná padáková šňůra z nylonu), což je název, který znají i osoby jinak se o sport, vojáky nebo snad les absolutně nezajímající. A právě svojí praktičností pro svázání čehokoliv k sobě se Paracord stal doslova legendou.

Pokud jej budete kupovat, ujistěte, že jde o typ známý jako Paracord 550, jenž má garantovanou minimální nosnost v tahu 550 liber (250 kg) a tvoří jej sedm vláken (vždy, pročež to je samozřejmě perfektní cesta, jak poznat případné padělky).

Jeho vlastností využijete i tehdy, pokud zrovna nejste voják: pokud se vám někde na cestách po našich krásných vlastech Českých prodře třeba batoh, celta nebo bunda, není nic menšího, nežli Paracord 550 rozříznout, vytáhnout z něj jedno vlákno a tím danou věc opravit za pomoci šídla na „Švýcaráku“ a dovolená je zachráněná!

O Paracordu bychom mohli hovořit ještě dlouhé hodiny, ale je to zbytečné, protože na toto téma již podobný článek vznikl (https://www.top-armyshop.cz/magazin/jak-se-stat-mistrem-v-paracordu-a-rozpoznat-jeho-padelky).

Proč byste měli mít v kapse stále i pepřový sprej a něco ze dřeva na obranu?

Nejprve pár slov k pepřovým sprejům. To jsou malé spreje velikosti těch tradičních, jenž obsahují dráždivou látku rozpuštěnou v alkoholu (díky kterému logicky účinkují i na lidi, co by snad měli náhodou odolnost na chilli) – zkusili jste si někdy kápnout alkohol na odřeninu, bolí, že? A teď si představte, že máte něco takového v očích… Nuže, takto v kostce funguje pepřový sprej, jenž mívá dosah cca 2-3 m podle verze.

A konečně ke dřevěným věcem na obranu. Proč je právě dřevo nutnost? Jelikož jedině takto si můžete být skutečně na 100 % jisti, že budete ozbrojeni opravdu skutečně vždy a všude – kdejaká diskotéka, hrad, knihovna, škola a úřad má detektor kovů a je sem zakázáno vstupovat s noži a střelnými zbraněmi, takže vás tam nepustí leckde často ani s 5 cm kapesním zavíracím nožem, teleskopem / vytahovacím obuškem, železným nunchaku a podobnými věcmi a ano, i pepřový sprej je bohužel v kovové schránce...

Doba gentlemanů v cylindrech, jimž nemohla chybět ani vycházková hůl (kterou mistrně ovládali, protože se dříve takové věci učili ve školách) nám bohužel definitivně skončila. Kdo se s ní ale chce tahat, tím lépe pro něj a jeho rodinu, nakonec, pákové i úderové techniky se nasazují lépe s delší holí, nemluvě o jejím delším dosahu. Jako improvizovaná zbraň se dá použít i deštník, ale většina je natolik nekvalitních, že bych jim nevěřili ani jeden pořádný úder, natož delší boj... Rozumným kompromisem mezi kvalitou a přenositelností se tak dnes jeví hlavně krátká hůl (https://en.wikipedia.org/wiki/Tanb%C5%8D), jenž má cca 30-40 cm a dá se využít k bezpočtu bodných, úderových, krycích a obranných technik (úder na sval + bleskové nasazení páky). Je možné nosit krátké hole i dvě (v pouzdře k nerozeznání od běžného deštníku) a jednu mít na krytí levačky pro vyblokování útoku nožem / lahví (drží se v dlani tak šikovně, aby dřevo krylo celou délku lokte) a pravou pro útok na hlavu (úder dřevem na nosní přepážku apod.).

Oboje se samozřejmě naučte používat (některé věci je nutné použít překvapivě – třeba pepřový sprej, když protivník stihne zavřít oči, je vám „pepřák“ bohužel na nic), jelikož nikdy nevíte, kdy a kde se objev nějaký šílenec, co začne někoho ohrožovat na životě či rázné „Ne“ po žádosti o pár drobných nebere jako konečnou odpověď. Většinou jde i o jedince, kteří bývají zdrogovaní / opilí a je jim všechno jedno, takže nepodcenit… !

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: Placená inzerce


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |