Také si občas za volantem zazlobíte? V rámci zákona?


Také si občas za volantem zazlobíte? V rámci zákona?

Zdroj: pixabay.com

Také se z vás v autě stává jiný člověk? Najednou váš slovník zhrubne a každý, kdo nedodržuje předpisy a trochu vás ohrozí nebo jen omezí, dostane jmen, že kdyby je slyšel, usedavě pláče ještě týden v depresi doma v koutě. Vězte, že nejste sami. Hodně řidičů jde totiž ještě dál. Dopouští se neslušností a věcí, které sice pravidla silničního provozu nezakazují, ale všechny kolem otravují a omezují.

Pěkně ho v levém pruhu zbrzdím

Nikdo nikoho nenutí jezdit rychle, ale je fajn, když udržujete podobnou rychlost jako řidiči kolem vás. Pokud totiž někdo jede výrazně pomaleji než ostatní, tak je to mnohdy nebezpečnější, než nějaký závodník. Vytvoří se špunt, ostatní řidiči začnou být naštvaní, agresivní... a to nemusí přinést nic dobrého.

Dávejte pozor na křižovatce

I když dojedete na křižovatku se semafory, dávejte pozor. Netelefonujte, nepište zprávy. Pak blikne zelená a vy teprve začnete hledat řadící páku, než ji najdete, uplynou drahocenné vteřiny a řidiči za vámi budou žhavit klaksony. Navíc, někdy je tam zelená jen chvilku, může vám tam skočit oranžová a červená a to už nemusejí řidiči za vámi vydržet v klidu.

Blikejte včas

Podle zákona musíte dávat znamení o změně směru jízdy včas. Řeč je hlavně o přejíždění z pruhu do pruhu. Někteří z řidičů se vůbec neobtěžují dát ostatním najevo, že pruhy mění. Blinkr je jediná možnost, jak můžete dát ostatním vědět, že odbočujete, tak na to myslete. Blikejte, i když vyjíždíte z kruhového objezdu.

Najedu si do křižovatky pěkně zeširoka

Pokud za sebou nemáte patnáctimetrový návěs, nemusíte do křižovatky najíždět přes dva jízdní pruhy. Když blikáte doprava, ale začnete vybočovat doleva, abyste si s malým osobákem pořádně najeli, spousta lidí bude zmatená.

Parkování přes dvě místa

Špatné parkování je kapitola sama pro sebe. Někdo je opravdu líný, drzý nebo arogantní, že v klidu zaparkuje přes dvě místa. Ale kolikrát jsou v tom dotyční nevinně. Už se totiž zařazují mezi stávající vozy a chybu mohli udělat jejich majitelé. Parkovací místa jsou obvykle značená, tak se vyplatí podle toho řídit. Myslete na to, aby se řidič sousedního vozu do něj normálně dostal a nemusel lézt z druhé strany nebo střechou.

Objíždění cyklistů

Minimální boční odstup při předjíždění či objíždění motorkářů a cyklistů zákon neukládá. Ono to asi moc dobře nejse přesně stanovit, ale je dobré nechat jim prostor dostatečný, nikdy nevíte, co bude chtít cyklista u krajnice objet. Snažte se tedy cyklisty vnímat jako lidi a ne jako něco otravného a dejte jim prostor. Představte si, že na kole jedete vy. Také by se vám nelíbilo, kdyby to auta pálila těsně kolem vás.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |