MENU - zobrazit / skrýt

Špatná zpráva pro pivaře, jejich oblíbený nápoj zvyšuje riziko mrtvice


Jeden alkoholický nápoj denně může zvýšit riziko mrtvice. Alespoň s tímto zjištěním přišla nejnovější studie. Popřela tak nedávno zveřejněný výzkum, který uváděl zcela jinou informaci.

Alkohol zvyšuje riziko mrtvice

Dopřejete si každý den lahvinku piva? Možná si ji po přečtení tohoto článku odpustíte. Ukázalo se totiž, že pití jedné sklenky alkoholu denně zvyšuje riziko mrtvice. Tato studie byla publikována 4. dubna v odborném časopise The Lancet.

Zatímco minulý výzkum naznačil, že mírná konzumace alkoholu (jedna až dvě sklenice denně) by mohla zabránit výskytu mrtvice a dalších nemocí, tato studie ukázala, že to nemusí být až tak pravda. Ve skutečnosti sklenička vína denně může zvýšit krevní tlak, který zase zvyšuje riziko mrtvice.

 

Studie se zúčastnilo na půl milionu lidí

Výzkumníci z Pekingské a Oxfordské univerzity sledovali účinky alkoholu u 500 tisíc čínských lidí po dobu 10 let. Zjistili, že pití jednoho až dvou drinků denně zvýšilo riziko mrtvice až o 15 procent. A ti, kteří si dopřejí až čtyři skleničky denně, zvyšují riziko mrtvice o 35 procent (pro účely studie jeden nápoj představoval sklenku vína, láhev piva nebo skleničku jiného alkoholu).

Nečekejte tak, že vás alkohol ochrání před mrtvicí či jinou nemocí. Zhengming Chen, spoluautor studie, uvedl v tiskové zprávě: „Neexistují žádné ochranné účinky mírného příjmu alkoholu. Dokonce i mírná konzumace alkoholu zvyšuje šance na mrtvici.“

Tim Chico, profesor kardiovaskulární medicíny na Sheffieldské univerzitě, uvedl pro CNN: „I když bylo dříve naznačeno, že mírný příjem alkoholu může snížit riziko mrtvice nebo srdečního onemocnění, tato studie doplňuje nedávné důkazy, které neprokazují žádný ochranný účinek ani při nízkém množství.“ Dodal také: „Bohužel naděje, že alkohol nějak chrání před kardiovaskulárními chorobami, je pravděpodobně neopodstatněná.“


Takže pokud jste si mysleli, že byste si připili sklenkou vína či piva, abyste byli zdraví, raději byste měli skleničku odložit.

zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE