Věděli jste, že odpolední siesta prospívá vašemu krevnímu tlaku?


Co by za to většina pracujících lidí dala, kdyby si mohla odpoledne na chvíli zdřímnout. Podle nejnovějších vědeckých zjištění však odpolední šlofík neslouží je k dobití baterek, ale má také pozitivní dopad na celkové zdraví.

Řecká studie přinesla nečekané výsledky

Výzkumníci ze všeobecné nemocnice Asklepieion ve městě Voula v Řecku došli v nedávné studii k závěru, že zdřímnutí během dne pomáhá snižovat krevní tlak. Kardiolog Manolis Kallistratos se nechal slyšet: „Zdá se, že polední spánek snižuje hladinu krevního tlaku ve stejné míře jako jiné změny životního stylu.“

Studie se zúčastnilo na 212 lidí s průměrným věkem 62 let. Jejich systolický tlak byl v průměru 130 mm Hg, který je už považován za vysoký (krevní tlak se skládá ze dvou čísel oddělených lomítky, první hodnota je tlak systolický, druhá diastolický). Normální systolický krevní tlak je nižší než hodnota 120 mm Hg, zatímco vysoký krevní tlak je 140 mm Hg a vyšší.

Výzkumní pracovníci rozdělili zúčastněné osoby do dvou skupin. Jedna skupina si dopřála odpolední spánek, druhá skupina naopak zůstala vzhůru. Vědci došli k závěru, že účastníci, kteří si odpoledne zdřímli, měli zhruba tlak 128,7 mm Hg, oproti ostatním, u kterých byl naměřen tlak ve výši 134,5 mmHg.

Asi čtvrtina účastníků studie také kouřila nebo měla cukrovku 2. typu. Dalšími faktory, které byly vzaty v úvahu, byla spotřeba alkoholu, pohlaví, úroveň fyzické aktivity a konzumace léků.

 

Každá hodina spánku snižuje krevní tlak

Milióny lidí po celém světě se potýká s vysokým krevním tlakem, který může potenciálně vést k onemocnění srdce, mrtvici a diabetu 2. typu.

Výzkumníci zjistili, že každá hodina spánku může snížit systolický krevní tlak v průměru o 5 až 7 mm Hg. Například pravidelné cvičení snižuje tlak o 4 až 9 mm Hg, a léky na krevní tlak jej mohou snížit o 5 až 7 mm Hg.

„Toto zjištění je velmi důležité, protože pokles krevního tlaku o pouhých 2 mm Hg může snížit riziko kardiovaskulárních příhod, jako je srdeční záchvat, a to až o 10 procent,“ říká Kallistratos.


„Samozřejmě nechceme lidi povzbudit, aby prospali hodiny během dne, ale na druhou stranu by se neměli cítit provinile, pokud si zdřímnou, vzhledem k potenciálním přínosům pro jejich zdraví,“ poznamenává Kallistratos na závěr.

 

zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |