Pracujete na plný úvazek a je vám přes čtyřicet? Vaše zdraví je v ohrožení


Čtyřicetihodinová pracovní doba má neblahý účinek na náš mozek. Studie provedná v Austrálii odhalila, že pracovní doba převyšující 25 hodin týdně, má neblahý dopad na kognitivní fungování mozku pro ženy i muže nad čtyřicet. A pokud patříte mezi workoholiky, vaše zdraví bije na poplach. 

Inspirace ze Švédska

Nějak jsme to tušili sami, že čtyřicet hodin týdně je až příliš, ale konečně máme tady potvrzení také od vědců.

Série nedávných studií odhalila, že je na nás v práci vyvíjen velký tlak. Například ve Švédsku představili šestihodinovou pracovní dobu namísto osmihodinové, a to za stejný plat. Proč tedy nezavést tento model i v ostatních zemích? Vždyť bychom to dělali pro naše zdraví, že?

Ideální pracovní týden má tři dny

Nyní studie z Austrálie navrhují, aby lidé přes čtyřicet pracovali méně hodin. Bylo testováno na 6500 Australanů (3000 mužů a 3500 žen). Vědci se zaměřili na to, jaký efekt mají odpracované hodiny na jejich mozkové funkce. Účastníci byli testováni ve třech kategoriích – paměť, čtení a vnímání. Z výsledků vyplynulo, že z hlediska kognitivních funkcí na tom byli nejlépe ti účastníci, kteří pracovali tři dny v týdnu. Pokud pracovali více než 25 hodin, jejich kognitivní funkce klesaly.

Pozor na stres a nedostatek spánku

Jedním z možných důvodů, proč práce nad 25 hodin týdně má na nás neblahý účinek, je ten, že nám chybí dostatečný spánek a také se zvyšuje stres. Výzkum však netvrdí, že bychom měli přestat dělat po čtyřicítce. Navíc pracovat méně než 25 hodin má na nás údajně negativní dopad.

Všeobecně je od nás očekáváno, že budeme pracovat více a více, lidské tělo však na to není připraveno, je třeba s tím tedy něco provést.

Myslíte si, že čtyřicátníci by měli pracovat méně hodin?

zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |