Vánoční rekordy: kolekce, kterou nesnědli kvůli Hitlerovi a borovička, která neopadá.


Vánoce jsou svátky klidu, míru, pohody, lásky.... Jo, to všichni dobře víme a je to super, ale Vánoce také lidi provokují k pokoušení nejrůznějších rekordů. A některé jsou pěkně zvláštní a světe div se, dokonce pocházejí z naší české kotliny. Tak třeba nejstarší vánoční kolekce (už asi nebude moc mňam) nebo nejdéle uchovaný vánoční stromeček.

Chtěli byste se dostat do Guinessovy knihy rekordů třeba s pleteným řetezem? Tak to byste museli pěkně máknout, ten nejdelší měří totiž 59 kilometrů a upletli ho studenti z Dublinu. V Čechách se nejdelší řetěz upletl před osmi lety v Karviné a měřil 16 kilometrů.

Největší živý vánoční strom? Je ve Žďáru nad Sázavou a zdobí ho tamní studenti střední školy. Je to smrk starý více než 50 let. Tento strom je zapsán v Guinessově knize rekordů jako největší živě rostoucí vánoční strom. Každé Vánoce jej ozdobí přibližně 150 kouzelných vánočních světýlek. V den registrace (v roce 2007) strom měřil  neuvěřitelných 22,47 metrů a teď již bude určitě zase o něco větší.

Česká republika drží v kinze rekordů prvneství i co se týká největších vánočních svíček. Ta naše svíčka měří celé čtyři metry! Tahle svíčka by nám vydržela hořet nejedny Vánoce.

Světové prvenství máme také díky panu Jaroslavu Vejvarovi, který vyrobil největší vánoční ozdobu ze slámy. Z 1800 metrů slámy upletl ozdobu velkou přes 2 metry. Naopak miniaturní slaměnou ozdobu umí vyrobit Robert Zauer, který plete vrkoče o délce 16mm a šířce 6mm.

Nejdelší česká prskavka měla 250cm a vydržela prskat celých 17,48 minut. V průměru měla prskavka 1,4cm a vyrobili jí v jedné z ostravských dílen.

Nejmenší ozdobně zabalený dárek vytvořila Radka Křivánková. Jednalo se o miniaturní australský opál o rozměrech 1x1 mm. Radka na něj dokázala vyrobit krabičku o rozměrech 4x3x1 mm a dokonce jej zabalila do hedvábného papíru a ozdobných stužek.
 
Nejdéle uchovaný vánoční stromeček vlastnili manželé Čechovi ze Zlína. Jejich borovička si dokázala jehličí uchovat od 24. prosince 1998 až do 24. prosince 1999. Jehličí sice uschlo, ale nikdy neopadlo.

Nejstarší vánoční kolekci vlastní paní Ladislava Kreinerová z Říčan. Kolekce pochází z roku 1938 a je k ní přiložen lístek psaný rodiči majitelky s textem, který hovoří o tom, že kolekce nemohla být o Vánocích použita vzhledem k tomu, že se k městu blížila hitlerovská vojska.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |