Používáte klimatizaci ve svém čtyřkolovém miláčkovi správně a efektivně?


Vedro k zalknutí a před vámi je cestování v autě. Žádný problém, pokud máte svého miláčka vybaveného klimatizací. Kdy je dobré ji zapnout a kdy je dobré větrat okny? A jak se o klimatizaci starat, aby vám spíše neublížila?

Pokud vám klimatizace správně funguje a dobře se o ni staráte, může být v letních vedrech auto místem úniku. Je fajn dodržovat několik pravidel.

Vzduch v autě stojícím na sluníčku má i 50 stupňů. Ochladit takový vzduch je zbytečně neefektivní, proto je dobré nejprve tento vzduch vyvětrat. To můžete udělat ještě před tím, než nasednete do vozu. U naprosté většiny vozů, které jezdí po českých silnicích, lze stáhnout okénka na dálku pomocí ovladače. Poprvé stisknete tlačítko pro odemknutí a vůz se odemkne. Podruhé podržíte tlačítko pro odemknutí cca 10 sekund a vůz otevře všechna okna. Tím se interiér začne chladit ještě předtím, než do auta nasednete. Větrat nechte ještě aspoň minutu poté, co se rozjedete. Průvan při jízdě zajistí rychlou výměnu vzduchu. Klimatizace tak bude ochlazovat vzduch, který je čerstvý a nemá tak vysokou teplotu.

Jak často čistit filtry?

Kabinový filtr, přes který proudí vzduch do interiéru, měňte každý rok. Když zapnete klimatizaci, nesmíte ucítit vůbec žádný zápach. Pokud něco cítíte, je nutné nechat klimatizaci desinfikovat. Nejde ani tak o ten nepříjemný zápach, ale o to, co jej způsobuje. Výparník klimatizace je místo teplé a vlhké – ideální prostředí pro růst plísní. Ty se pak dostávají do vašeho organizmu a způsobují různé nemoci. Pokud ucítíte nějaký zápach, tak honem rychle na desinfekci.

Zdá se vám, že klimatizace nefunguje tak jako dřív? Pro chlazení se používá médium, které se časem vytrácí. Výkon klimatizace už pak není takový, jako dřív. Je ho třeba alespoň každé dva roky nechat médium doplnit. Vyjde to jen na pár stokorun a z klimatizace bude zase foukat studený vzduch jako dříve.

Nenechávejte vzduch z klimatizace proudit přímo na obličej. Vždy nastavte výdechy klimatizace tak, aby foukaly do prostoru. Nejlepší je, pokud pustíte foukání na přední sklo. Vzduch pak v autě příjemně cirkuluje, jste v chladnu, ale ne v průvanu studeného vzduchu. Každopádně myslete na to, že z klimatizace fouká naprosto suchý vzduch, který vysouší vaše sliznice. Před jízdou byste se měli pořádně napít a pokud jedete delší dobu, tak pravidelně doplňujte tekutiny, i když nemáte žízeň.

Zdroj: prochlapy.cz

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |