Pět věcí, které jste možná nevěděli o Batmanovi


Do českých kin vtrhl nový Batman pod názvem Temný rytíř povstal (Dark Knight Rises). Poslední díl trilogie režiséra Christophera Nolana očekávaly milióny fanoušků po celém světě. Přinášíme vám několik informací, které jste nejspíš o netopýřím hrdinovi zatím netušili.

1. Současného Batmana stvořil prodavač bot

Batmana zplodil Superman. Byl to především obrovský úspěch komiksových knih o návštěvníkovi z jiné planety, který přiměl editory z National Publications, aby začali hledat svého vlastního hrdinu. V roce 1939 výtvarník Bob Kane přišel s postavou Bat-mana. Jeho hrdina měl však pouze masku přes obličej a malý pár křídel. Byl to až Kaneův spolupracovník - prodavač bot Bill Finger, který dal Batmanovi současnou podobu. Byl to také on, jenž přišel s nápadem, aby Batman byl superhrdina oplývající důvtipem a inteligencí. Bohužel pro Fingera, na všech příbězích o Batmanovi je uvedeno „vytvořeno Bobem Kanem“.

2. Od seriálů až k Andymu Warholovi

Film o Batmanovi z roku 1966 nebyl prvním filmovým zpracováním o tomto komiksovém hrdinovi, ve skutečnosti to bylo až druhé nebo třetí. V roce 1943 společnost Columbia Pictures odvysílala 15-ti dílný seriál o nočním superhrdinovi (hrál Lewis Wilson) jako vládním agentovi. Děj byl zasazen do poloviny 2. světové války, kdy šílený japonský vědec mění pomocí stroje lidi na zombie. Série si překvapivě nevedla špatně a navázalo na ni pokračování Batman a Robin z roku 1949. O patnáct let později přišel s poněkud netradičním scénářem Batman Dracula (bez souhlasu vydavatele komiksu) mladý umělec Andy Warhol.

3. Temnější Batman

V polovině 80. let společnost Warner Bros oslovila Tima Burtona s režírováním velkorozpočtového filmu o Batmanovi. Burton však odmítl scénář s tím, že je příliš nadsazený. Apeloval na studio, aby jej udělalo více temnější. Jeho vize nakonec zvítězila. Fanoušci však kritizovali obsazení hlavní role Michaelem Keatonem, akcie Warner Bros údajně klesly na několik dní. Christopher Nolan popsal Burtonova Batmana jako „brilantní film, vizionářský a mimořádně výstřední.“

4. Batman se vrací, znovu

V roce 2003 – šest let po uvedení nepříliš úspěšného dílu Batman a Robin – najímá Warner Bros na režírování Christophera Nolana. Aby mohl Nolan přivést superhrdinu zpět na výsluní, ohlédl se zpět do minulosti. Obdivoval vizi Tima Burtona, chtěl však vnést do příběhu více reality. Nolan obsadil do hlavní role Christiana Balea, a na rozdíl od Burtona se setkal s kladnou reakcí.


5. Batman v číslech

27 – počet únosů Alfreda (sluha rodiny Wayneů)
29 – počet videoher s Batmanem
84 – počet zvukových efektů (např.: BAM) použitých v televizních sériích
350 – počet dolarů zaplacených Burtu Wardovi (Robin) na týden za účinkování v první sezóně o Batmanovi
1 075 000 – počet dolarů zaplacených za kopii Detective Comics #27 (v tomto komiksu se poprvé objevil Batman, květen 1939) v roce 2010
31,3 miliardy dolarů – odhadovaný roční zisk Wayne Enterprises podle magazínu Forbes

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Tagy: zábava


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |