MENU - zobrazit / skrýt

Opít se do němoty a bez kocoviny. Možná to za pár let půjde


Baví vás pařit a popíjet, kalby s kámošema... Ale ta rána, bolest hlavy, žaludek na vodě, permoníci v mozku - zkrátka kocovina. To už taková paráda není. Zkoušíte vyprošťováky všeho druhu, po pár dnech se z toho dostanete, jenže on už je tady zase pátek. Co byste řekli na to, že by existoval alkohol, který by nezpůsoboval kocovinu den poté? Vědci na tom pracují a údajně se jim to docela daří.

 

Alkohol, který nebude způsobovat kocovinu možná brzy spatří světlo světa. Za tímto objevem stojí kontroverzní britský vědec David Nutt. Ten v minulosti působil jako vládní poradce pro protidrogovou politiku. Pak ho ale nestadardní názory stály místo. Veřejně totiž prohlašoval, že LSD a extáze jsou méně nebezpečné než alkohol.

To, že dostal padáka ho ale od zkoumání neodradilo. Nyní veřejnosti představil syntetický alkohol nazvaný Alcarelle. Ten by měl mít stejné pozitivní účinky na lidský mozek jako klasický alkohol, ale bez kocoviny. A jak je to možné? Koncept je postaven na molekule zvané alcosynth, kterou vyvinul Nutt s kolegou Davidem Orrenem. Výzkum navazuje na studie protilátky alkoholu, do nichž se Nutt pustil již během svých studentských let. Sama protilátka však byla velmi nebezpečná, a tak Nutt zaměřil své snahy jiným směrem a dále zkoumal účinky alkoholu na různé oblasti mozku. Alkohol kromě jiných receptorů působí hlavně na četné tzv. GABA receptory v mozku. Nutt tvrdí, že díky objevu dokáže působit jen na ty receptory, na které chce, a nezasahovat mozek více než je třeba. Vyhne se tak nežádoucí kocovině.

„Víme, že alkohol má na mozek některé pozitivní účinky a také některé velmi negativní, a víme, co které receptory zprostředkovávají... Účinky alkoholu jsou sice komplikované, ale je možné zasáhnout jen ty části mozku, které chceme," konstatoval optimisticky Nutt pro list Guardian.

Alkohol by tak podle Nutta mělo být možné i přesně zacílit a modifikovat. Mohli byste si tak třeba vybrat, jestli se chcete opravdu opít do němoty nebo jen tak trošku. V obou případech bez nepříjemné kocoviny.

Zatím si takto upravený alkohol vyzkoušeli jen sami vědci a do skutečného testování se teprve chystá. Vědci doufají, že na pultech obchodů by se nápoj mohl objevit za zhruba pět let, kdy chtějí nechat molekulu alcosynth nechat schválit ke konzumaci jako potravinářskou přídatnou látku.

Nutt věří, že pokud vše půjde podle plánu a neukáže se, že by nápoj měl toxické či jiné nežádoucí účinky, pak by kolem roku 2050 mohl alkohol nové generace téměř zcela vytlačit svého kolegu způsobujícícho bolest hlavy.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE