Notebook HP 530


Za skvělou cenu nabízí vyvážený hardware, ale také kvalitní a líbivé plasty. Přístroj je ideálním společníkem do školy, může dobře posloužit také začínajícímu podnikateli nebo jako levný domácí stroj. Nízká cena se příliš neodrazila na výkonu ani na zpracování. Design je skvělý, velmi pevné šasi je v této kategorii opravdu milým překvapením.

 

Výrobce nepodcenil ani klávesnici a touchpad - všechny plasty drží jako ulité. Přístroj je tak skvěle připraven na svou roli všestranného pracovního pomocníka.

Neobvyklý zabodoval

Nový notebook od firmy HP nemá žádné složité označení. Jmenuje se jednoduše 530 a dokonale jej to charakterizuje. Prostý a snadno zapamatovatelný název označuje přístroj, který má přímé a líbivé linie a je po všech stránkách praktický. Mírná prohlubeň ve spodní části s klávesnicí umožňuje jednoduše otevřít víko. To nemusí v zavřené poloze jistit žádný zámek, přesvědčivě drží ve všech polohách. Když jej otevřete, zjistíte, že prohlubeň slouží také k dalšímu účelu.

Hlavní plastový rám, který je základem celé podstavy je vyroben z jednoho kusu pevného plastu a v prohlubni schovává touchpad. Citlivá plocha polohovacího zařízení je realizována pomocí miniaturních důlků se senzory, což je neobvykle originální a také plně funkční řešení. Bezproblémů si poradí i se zpocenými či vlhkými prsty, tedy tam, kde některé hladké touchpady úplně pohoří. Tlačítka jsou příjemně vystouplá s pevným, přesným stiskem.

Rozmístění kláves je standardní, také klávesnice kopíruje jednoduchý a elegantní styl celého přístroje. Stisk je poměrně dost tuhý a je potřeba si na něj zvyknout. Rozhodně se ale nedá říct, že by notebook nebyl připraven na dlouhé pracovní dny - písmenka něco vydrží.

Nikdo není dokonalý

Přes výrazně pozitivní dojem, který na nás přístroj udělal, musíme objektivně posoudit také jeho mínusy. Jedním z hlavních je rozhodně displej. Podsvícení je sice rozumné, rozlišení 1 280 × 800 obrazových bodů je však v dnešní době na 15,4" displeji opravdu málo. Také barvy nejsou žádný zázrak, přeci jen se jedná o pracovní přístroj. Přesto se zamhouřeným okem zvládne i běžný film z DivXu, při firemním poradě ostudu také neudělá.

Dalším nedostatkem, který opět dokazuje, že se rozhodně nejedná o multimediální stroj je zvuk. Běžná integrovaná zvukovka sice do sluchátek hraje dobře, pokud ale použijete integrovaný reproduktor, budete zklamáni. Když přístroj začal hrát, nebyl jsem si jistý, zda jsem jej už vybalil z krabice. Do pracovního procesu to však stačí, klidně může potichu vyhrávat MP3 při práci a uši vám neutrhne.  

Jedinou další nevýhodou, kterou se mi u tohoto modelu podařilo objevit, je počet USB konektorů. Jsou pouze dva a najdete je v levé přední části, hned pod slotem PCMCIA. Pokud byste do něj zastrčili větší zařízení (např. TV tuner), k nejpoužívanějším portům se už nedostanete. Dvě USB jsou v dnešní době opravdu málo, přesto je to prohřešek, který se dá přístroji odpustit. V terénu jich většinou více nepotřebujete, doma vše vyřeší USB hub za pár set korun.

Výbava profesionála

Stejně jako kvalita zpracování a povedený design, ani výbava neodpovídá ceně, kterou za přístroj zaplatíte. Hardware je skvěle vyvážený, jak ukazují výsledky testů, nejedná se sice o žádného trhače benchmarků, na práci, filmy a starší hry však bude stačit bohatě.

Základem je procesor Intel Core Duo T2050 na 1,6 GHz, k dispozici je také verze s o něco málo dražším a také jen o něco málo výkonnějším Core Duo T2300 (1,66 GHz) a také verze s postarším Celeronem. Rozhodně volte jedno z moderních dvoujáder, výrazný je nárůst výkonu při běžné práci i snížení spotřeby.

Operační systém disponuje pouze 512 MB paměti, pro Windows XP je to dostatek, pro Windows Vista už rozhodně ne. Počítač můžete koupit s Vistami nebo bez systému. Pokud nechcete z výhodné koupě udělat výkonového šneka, zvolte druhou variantu a dokupte OEM Windows XP. Osmdesát gigabajtů pevného disku je dnes přijatelné minimum, jak se můžete podívat ve výsledcích měření pomocí programu HD Tune, nejedná se ani o žádného rychlíka. Je to však stále akceptovatelná hodnota.

Osobně mě velmi potěšila také multiformátová DVD vypalovačka, která zvládne i dvouvrstvá média a také bezdrátový adaptér s podporou standardů 802.11 a/b/g. Počítač tak jasně říká, nejsem žádný levný počítač pro Afriku, ale plnohodnotný ekonomický pracovník.

Notebook HP 530 překvapil poctivým zpracováním a skvěle funkčním designem. Potěšil vyváženým výkonem a skvělou připraveností na pracovní proces. V jeho prospěch promluvily také kompaktní rozměry a relativně nízká váha. Sice zklamaly multimediální schopnosti a pouze 2 USB porty, není to však nic, co by se přístroji nedalo odpustit. Baterie je v této kategorii naprosto standardní, přístroj dokázal přehrávat film z DivXu téměř dvě hodiny, což je pro kancelářského pracanta dostatek. O tom, že je přístroj skvělá koupě pak přesvědčila zejména velmi přijatelná cena.

Klíčové vlastnosti notebooku HP 530

procesor: Intel Core Duo T2050 (1,6 GHz)

operační paměť RAM: 512 MB

grafická karta: Intel GMA 950

pevný disk: 80 GB (5 400 ot./min)

optická mechanika: DVD?RW DL

displej: 15,4" s rozlišením 1 280 × 800 pixelů

hmotnost: 0,7 kg

rozměry: 358 × 227 × 35  mm

  • cena: 16 636 Kč (včetně DPH, v uvedené konfiguraci) 

  • cena při Vánoční akci HP: 9 900 Kč (bez DPH) 

    Plusy a Mínusy

 +  cena
 +  kvalitní šasi
 +  design
 +  touchpad

 -  pouze 2 USB
 -  kvalita obrazu
 -  kvalita zvuku  

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |