Jak vytápět chytrou domácnost? Jedině chytrým vytápěním


Chytrá domácnost neboli smart home je cestou, jak si maximálně zpříjemnit a usnadnit každodenní život. Zpříjemnění života a významnou úsporu peněz přináší i chytré vytápění, které by nemělo chybět ani ve vaší domácnosti. Co se pod tímto pojmem skrývá a jaké jsou jeho hlavní výhody?

Co je chytré vytápění a jak může pomoci i vám?

Co si představit pod pojmem chytré vytápění? Zatímco klasické pokojové termostaty nabízí pouze možnost nastavit teplotu napevno, díky chytrým termostatům si můžete nastavit denní a týdenní režim pro každou místnost zvlášť. Díky tomu už nebudete nikdy zbytečně přetápět. Teplotu v domácnosti můžete navíc upravit kdykoliv a odkudkoliv pomocí tabletu, počítače nebo chytrého telefonu.

Jaké jsou tedy hlavní výhody chytrého topení?

- Zajištění maximálního tepelného komfortu při optimálních nákladech,

- regulace topení na základě individuálních potřeb,

- ovládání topení je možné na dálku pomocí PC, telefonu nebo tabletu.

Chytré topení vám zajistí ideální teplotu při minimálních nákladech

Chytré řízení teploty pro všechny typy otopných systémů

Pro jaké otopné systémy je chytré topení vhodné? Chytré termostaty můžete aplikovat jak pro radiátory a podlahové vytápění, tak i jejich kombinaci. Řešení chytrého vytápění nabízejí například značky Honeywell, Siemens a Danfoss.

Honeywell Evohome

Chytrý bezdrátový pokojový termostat Honeywell Evohome nabízí vše potřebné pro regulaci vytápění bytů, domů i komerčních objektů. Jeho nedílnou součástí je řídicí jednotka, akumulátor, bezdrátová reléová jednotka a vybraný počet chytrých hlavic na topení. Systém umožňuje regulovat teplotu v každém pokoji zvlášť (až 12 zón).

Siemens Connected Home

Siemens Connected Home je ekosystém domácí automatizace, jehož součástí je i chytré vytápění domu. Sada obsahuje ZigBee router, který umožňuje individuální řízení místností, zvolený počet chytrých hlavic na topení a reléovou spínací jednotku. Siemens Connected Home je vhodný pro vytápění obytných i komerčních budov.

Danfoss Ally

Systém vhodný pro domácnosti s radiátorovým i podlahovým vytápěním? Systém Danfoss Ally s elektronickou bezdrátovou hlavicí Danfoss Ally, která disponuje displejem a je programovatelná. Systém, který umožňuje připojení až 32 radiátorových hlavic, dokáže komunikovat i s hlasovými asistenty Google Assistant a Amazon Alexa.

Jak vybrat správné řešení pro vaši domácnost?

Topení pro chytrou domácnost má buďto podobu chytré termostatické hlavice na topení, nebo chytrého termostatu ke kotli. Wifi termostatické hlavice najdou své místo v domácnostech s ústředním vytápěním. Pro domácnosti s vlastním lokálním zdrojem tepla (kotlem, tepelným čerpadlem apod.) jsou vhodné chytré wifi termostaty, nejlépe kombinované s chytrými termostatickými hlavicemi v případě, že máte radiátory. Inteligentní prostorový termostat vybírejte nejen na základě ceny, ale také funkcí, ovládání, připojení a způsobu údržby.

Integrace chytrého topení do chytré domácnosti

Součástí chytré domácnosti je kromě chytrého topení také chytré ovládání světel, hudby, stínění nebo zabezpečení domu a mnoho dalšího. Pokud chcete, aby spolu jednotlivé systémy spolupracovaly a komunikovaly mezi sebou, vsaďte na komplexní řešení pro chytré domy.

Technologie pro úsporu energií v domácnosti

Zejména v dnešní době nedá řada lidí dopustit na moderní technologie v podobě fotovoltaiky a rekuperace, které se podílí na úspoře energie. Hlavní výhodou fotovoltaiky je kromě úspory peněz zajištění energetické soběstačnosti po velkou část roku, které jde ruku v ruce s menší závislostí na dodávkách energie. Větrání s rekuperací navíc zvyšuje v domácnosti kvalitu vzduchu, protože zajišťuje přísun čerstvého vzduchu bez tepelných ztrát.

K samotnému topení je vhodné pořídit magnetické filtry, které soustavu chrání před poškozením mechanickými nečistotami. Ty zvyšují spotřebu energie a zároveň snižují výkon otopné soustavy. Díky měřičům tepla a chladu zase získáte dokonalý přehled o spotřebované energii.

Nezapomínejte na údržbu radiátorů

3 praktické tipy pro efektivní vytápění domu

Nemalé peníze za vytápění můžete ušetřit nejen díky chytrému vytápění, ale také několika doporučením odborníků. Jakým?

Efektivní větrání

Větrat je důležité nejen v létě, ale také během chladných zimních dnů. Efektivní větrání však nespočívá v pouhopouhém otevření okna. Větrání by mělo být krátké a intenzivní, ideální je otevřít okno dokořán na několik minut. Intenzivní větrání byste měli zopakovat několikrát za den.

Odvzdušnění topení

Účty za topení dokáže navýšit zavzdušněné topení, které netopí dostatečně, i když je zapnuté na plný výkon. Jak zavzdušnění poznáte? Podle šplouchavých zvuků nebo nerovnoměrného prohřátí radiátoru. Odvzdušnění topení je naštěstí otázkou jen několika minut.

Správné umístění radiátorů

Pokud jste teprve ve fázi stavby domu nebo rekonstrukce, věnujte pozornost i správnému umístění radiátorů. Radiátor by měl být umístěný pod oknem a mezera mezi radiátorem a zdí by měla být alespoň 2,5 cm, ideálně však 5 cm.

S našimi tipy a chytrými technologiemi můžete ušetřit až čtvrtinu nákladů za topení. Topte i vy chytře – investice do smart hlavic a termostatu se vám vrátí v průměru do dvou let.

zdroj foto: unsplash.com, bola.cz

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: Placená inzerce

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |