Potvrzeno: Hraní násilných her z vás neudělá vraha


Řada lidí se domnívá, že násilnické chování je spojeno s dlouhodobým hraním násilných videoher. Nedávná studie však potvrdila pravý opak. Jak probíhal výzkum?

Trump svaluje vinu na videohry

Násilné videohry jsou již dlouhou dobu spojovány s antisociálním chováním, jako je násilí nebo agrese. Tento problém znovu vyvstal po masakru v americkém městě Parkland, kdy prezident Donald Trump začal opětovně obviňovat násilné videohry a filmy a vinit je za přestřelky nejen na školách. Nedávný vědecký výzkum však tuto spojitost zcela popřel.

Studie vyvrací spojitost mezi agresivním chováním a hraním videoher

Nejnovější studie publikováná v časopise Frontiers of Psychology se zaměřila na toto téma. Zmíněný výzkum došel k závěru, že hráči videoher reagovali na emocionálně provokativní obrázky stejně jako ti, kteří podobné hry nehrají.

Předešlé studie prokazovaly pravý opak, to však bylo způsobeno především tím, že se tímto tématem zabývali z krátkodobého hlediska, a účastníky sledovali bezprostředně před nebo během hraní.

Průběh výzkumu

Doktor Gregor Szycik z Hannoverské lékařské školy v Německu se rozhodl k tomuto tématu přistoupit z dlouhodobého hlediska. On a jeho tým vybrali skupinu mužských hráčů a nechali je hrát střílečky jako například Call of Duty nebo Counterstrike. Účastníci hráli nejméně dvě hodiny denně za poslední čtyři roky, přičemž průměr činil čtyři hodiny denně. Skupina byla požádána, aby upustila od hraní videoher nejméně tři hodiny před testováním. Poté byly výsledky porovnány s těmi, kteří neměli předešlé zkušenosti s pravidelným hraním akčních videoher.
Účastníkům byly ukazovány snímky, které u nich měly vyvolat emocionální a empatické reakce. Vědci poté zkoumali, jak na ně reaguje mozek. Výsledky neodhalily žádné rozdíly, co se týče míry agrese a empatie mezi těmito dvěma skupinami. Tento fakt zcela překvapil výzkumníky, neboť ti započali se zcela opačnou počáteční hypotézou.
Jedinou výhradou je, že skupiny byly poměrně malé, každá z nich měla pouhých patnáct účastníků. Szycik dodal: „Doufáme, že studie povzbudí ostatní výzkumné skupiny, aby zaměřily svou pozornost na možné dlouhodobé účinky videoher na lidské chování," uvedl.
 
Hraní násilných her tedy nezvyšuje násilnické chování.

zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |