iPhone - jaký je?


Kolem iPhonu se Applu a Jobsovi podařilo vyvolat tak dokonalou mediální smršť, že se v některých amerických městech před obchody vytvořily fronty již o 48 hodin dříve, nežli se telefon dostal v pátek 29. června do prodeje. Za posledních šest měsíců se jen v americkém tisku objevilo 11 000 článků na jediné téma - iPhone. 

iPhone na první pohled

První zkušenosti ukazují, že pravdu měli jak nadšenci, tak kritici. Apple iPhone je revoluční, má styl, a má chyby... Dokáže věci, které současné telefony neumí, a nezvládne věci, které umí běžný mobil. Mobily v cenové relaci 500 a 600 dolarů v sobě mají 4 nebo 8 GB kapacitu, což obsáhne zhruba 800 či 1600 písniček. Jako iPod to není za tu cenu nic moc, ale iPhone přidá mobil, videoiPod, PDA, fotoaparát, internetový prohlížeč a ještě je určitým symbolem. Vzhledově se povedl a ještě k tomu nevypadá jako cihla, oblíbené přístroje Treo či BlackBerry vypadají jako na steroidech.

Hlavní výhrou je ale software: jednoduchý, bez menu, bleskurychlý. A nemůžeme se ztratit, protože jediný knoflík nás vždy vrátí na základní stránku s ikonkami pro 16 funkcí. Jistě, řada funkcí jako třeba otáčení obalů CD či emaily ztrácející se do popelnice jsou jen ozdobnou třešničkou, nicméně dělají z používání mobilu zábavu, což o běžném mobilním telefonu říci nemůžeme.

Ve Spojených státech si Apple vybral jako jediného operátora firmu AT&T, pravděpodobně proto, že mu dala volnou ruku, aby si u svého prvního mobilu udělal co chtěl, zejména v těch oblastech, které lidem lezou na nervy. Drobným příkladem je výběr balíčku, který nemusíte dělat při koupi iPhonu, kdy nás prodejce tlačí k rychlému rozhodnutí, ale pěkně doma v klidu pomocí systému iTunes. Při prvním pohledu jsou balíčky drahé, pokud je ale porovnáte s BlackBerry, vyjdou levněji. Za 60 dolarů dostanete 450 minut, 200 SMS a neomezený přístup k internetu, samotný internet vás přijde asi na 20 dolarů, což je zhruba polovina, co zaplatíte s BlackBerry v ruce.  

Výhody a nevýhody Apple iPhone

A ta lahoda s posloucháním zpráv v hlasové schránce ? jedno klepnutí ukáže, co v ní je a vyberete si, žádné vytáčení, hesla nebo hlas robota deklamující ?Máte čtyři zprávy?. I email si vychutnáte, včetně příloh v PDF nebo ve Wordu či Excelu. Krása poněkud uvadá ve chvíli, kdy si potřebujeme zavolat. Nejen že v řadě případů musíme udělat až šest kroků, ale hlavně kvalita signálu od AT&T je ve Spojených státech nevalná a pokud brouzdáme internetem mimo hotspot a jsme závislí na síti EDGE, zapláčeme a natáhnutí první stránky New York Times potrvá téměř minutu.

Browser je výtečný, stránky plnohodnotné, ale chybí podpora Java a Flash, takže řada webových videozáznamů zůstane ukryta. Foťák není špatný, ale nezvládne video a iPhone nepodporuje MMS. Další zrada je v bateriích, jak už je u Applu nechvalným zvykem, nejdou vyndat. Nejenže tak nemůžeme nosit náhradní, ale očekává se, že jejich kapacita začne klesat po 300 cyklech, takže do dvou let budete muset iPhone poslat firmě na výměnu. Samozřejmě za peníze.

Na první verzi se ale iPhone opravdu povedl a zvládne tolik věcí dobře, že mu většina majitelů jeho nedostatky pravděpodobně odpustí. Na tuzemském trhu by se měla tato horká novinka prodávat pravděpodobně až letos na podzim, a to za cca 13 000 - 15 000 Kč, ovšem již dnes by měl Apple představit evropskou verzi iPhonu, která bude podporovat 3G.  

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Video iPhone


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |