Film Zodiac + Trailer


"Zodiac" je přezdívka sériového vraha, který na konci 60. let a počátkem 70. let zabil v USA několik lidí a posílal šifrované dopisy do redakcí různých novin. Zodiac nebyl nikdy odhalen, některé jeho šifry dosud nebyly rozluštěny a ani není jasné, kolik lidí vlastně zabil, jestli se někdy jen "nechlubil cizím peřím" a které dopisy novinám vlastně napsal on a které někdo jiný, kdo se ho snažil napodobit. 

Případ Zodiaca je dosud otevřený a ještě letos v březnu probíhalo vyšetřování nových stop.

David Fincher (Vetřelec3, Sedm, Klub rváčů) natočil o vyšetřování tohoto případu film, jehož hlavními hrdiny jsou dva novináři (Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr.) a jeden policista (Marka Ruffalo), ale vedlejších hrdinů je v něm mnohem, mnohem víc.

Fincherův Zodiac (vycházející ze dvou knih, které napsal onen reálný novinář, kterého hraje Gyllenhaal) není žádné podobenství, žádná psychologická sonda, žádné "svědectví tehdejší doby". Jde mu pouze o vyčerpávající shrnutí faktů a o vyvození některých nijak příliš šokujících závěrů, které se v kontextu filmu zdají být logické. Píšu "zdají být", protože se neodvažuji označovat za experta na Zodiaca a do minulého týdne jsem o tomto případu nevěděl téměř nic.

Problém je v tom, že naprostá většina českých diváků na tom bude podobně jako já nebo hůř. Film má dvě a půl hodiny a téměř neustále se v něm mluví. Těch informací, jmen, událostí a domněnek je prostě tolik, že to člověk, který o tom všem předem nic neví, není schopen dost dobře vnímat. A to nemluvím o tom, že musíte nepřetržitě číst velmi rychle blikající české titulky (slušné, ale s občasnými drobnými nepřesnostmi) a nemáte šanci se moc kochat tím, co je vlastně na plátně.

A to je škoda, protože Fincher opět potvrzuje, že je jedním z nejzajímavějších současných amerických režisérů. Stejně jako jeho předchozí filmy je i Zodiac naprosto perfekcionisticky propracovaný, ale narozdíl od předchozích filmů si toho pravděpodobně nevšimnete. Jsou v něm stovky digitálních efektů, byl natáčen speciální digitální kamerou, umožňující lepší noční záběry, v postprodukci se s obrazem dělaly neuvěřitelné divy... Ale výsledek vypadá jako úplně normální, pár desítek let starý film. Fincher je neustále konzistentní a střídmý a nesnaží se téměř vůbec film ozvláštňovat nějakými audiovizuálními výstřelky, i když by to jistě zvládl levou zadní.

Všechny aspekty filmu jsou zvládnuty bravurně, herecké výkony jsou bezchybné... ale jde o film extrémně nevhodný pro neamerického diváka. A pochopitelně, extrémně nekomerční, protože se v něm neodehrají žádné honičky ani přestřelky a nemá závěrečnou pointu.

Zodiac je možná pořád někde tam venku...

Žánr : Krimi / Thriller / Drama
USA, 2007, 160 min
Hrájí : Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Anthony Edwards, Robert Downey Jr.
Režie: David Fincher

Premiéra ČR: 07.06.2007 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Video Zodiac Trailer


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |