Elektronické dálniční známky koupíte přes internet, budou platit 365 dní


Elektronické dálniční známky koupíte přes internet, budou platit 365 dní

Zdroj: pixabay.com

Pokud vás nebaví každý rok odlepovat a nalepovat dálniční známku, tak by pro vás mohl být dobrou zprávou fakt, že od 1. ledna 2021 budou fungovat elektronické dálniční známky. Řidičům by měl nový systém přinést větší pohodlí i další výhody. Informaci přináší webový server garaz.cz.

Elektronické dálniční známky by měly s definitivní platností fungovat od 1. ledna 2021, ministerstvo dopravy ladí poslední detaily. Jednou z největších výhod systému bude, že elektronické dálniční známky si už nebudeme kupovat na kalendářní rok, ale na 365 dní. Pokud si ji tedy koupíte v květnu, bude vám platit až do května příštího roku.

Také kvůli nákupu nebudete muset běhat na poštu nebo na benzinku. Známku si koupíte jednodušše přes e-shop. Webová stránka pro nákup bude přehledná a intuitivní, a tak nákup nezabere více než 3 minuty času. Navíc vás při nákupu systém automaticky vyzve k uvedení e-mailové adresy či mobilního telefonu, aby vám konec platnosti digitálního kupónu mohl včas připomenout. Pro řidiče, kteří nepoužívají internet, bude stále možné koupit si elektronickou dálniční známku v kamenných prodejnách a na vybraných čerpacích stanicích.

Elektronickou dálniční známku nebudou potřebovat všechna vozidla. Od povinnosti platit budou osvobozena vozidla s pohonem na elektrickou energii, vodík nebo v kombinaci s jiným palivem (pokud hodnota CO2 nepřekročí 50 g/km), dále historická vozidla vybavená zvláštní registrační značkou, vozidla přepravující osoby, které jsou držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P, vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením, pokud slouží k přepravě těchto osob, a dále také vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny se zhoubným nádorovým onemocněním nebo hemoblastosou. Slevu 500 korun ročně pak budou mít vozidla jezdící na zemní plyn či biometan.

Známky bude i nadále kontrolovat Policie ČR a Celní správa pomocí kamer umístěných ve vozidlech, případně na trojnožce vedle pozemní komunikace nebo na mýtných branách. Kamery budou snímat SPZ projíždějících vozidel, a tím se práce při dohledu výrazně zefektivní. Později by se ke kontrolám měly využívat i mýtné brány.

Do ceny známky by se tato změna promítnout neměla vůbec. První elektronické dálniční známky si budou moci čeští řidiči zakoupit 90 dní před začátkem jejich platnosti.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |