MENU - zobrazit / skrýt

Domácí posilovnu si zařídíte v garsonce i v pětipatrové vile


O vašem vypracovaném těle rozhodně nemusí rozhodovat, jestli bydlíte ve skromném 1+1 nebo v paláci o velikosti Václavského náměstí. S trochou důvtipu si fitko můžete vybudovat i na panelákovém balkóně.  A ani to nemusí stát majlant. Dáme vám pár tipů na to, jak si vypracovat snadno a rychle skvělé tělo i v domácích podmínkách

Posilovna mezi obývákem a kuchyní

Plně vybavená posilka vás vyjde zhruba na stejné peníze, jako ojeté (v některých případech i nové) auto. Když nemáte do kapsy hluboko, stejně můžete narazit na jeden těžko řešitelný problém – nedostatek místa. A těžko manželce vysvětlíte, že její šatní skříň v ložnici od zítřka vystřídá posilovací lavice a místo lustru v kuchyni pověsíte boxovací pytel.

Alternativ nabízí obchody nespočet. Oblíbeným řešením je dveřní nebo závěsná hrazda. Ocelovou teleskopickou tyč jen roztáhnete mezi futra a máte sestaveno. Můžete tak dát zabrat rukám, nohám i břichu. Ideálně posilujte komplexně, celé tělo. Připadá vám hrazda málo?

Zkuste opory pro kliky, tzv. push-up bars. Oceníte je zejména při velkých porcích kliků. Zamezují otlačení rukou, zajišťují stabilitu a navíc vás donutí při cvičení držet tělo ve správné poloze. Jejich velkou devizou je právě skladnost – v pohodě je strčíte pod postel nebo do botníku.

Domácí klasikou jsou pak skladné činky, zejména kettlebell a jednoručky, ideální k posilování celého těla. Seženete je v různých váhových verzích a po docvičení je snadno vmáčknete do prostoru o velikosti krabice od bot.

Posilovací efekt se dá zvýšit použitím závaží. Ta můžete využít i při běhání k vyšší zátěži. Rozměrově odpovídají chráničům na in-line brusle.

Vzpomínáte na posilovací pružiny z klasického filmu Postřižiny? Pokud nelpíte na původním retrodesignu, věřte, že tento druh stroj seženete i dnes, jen se pružiny vyrábí i v gumovém provedení a říká se jim expandery. Při jejich používání zapojujete skupiny svalů na zádech, ramenou, paží a hrudníku. A co se velikosti týče – máte kam pověsit novou kravatu? Expandery nepotřebují o moc víc místa…

Všechny zmíněné nástroje pořídíte za hubičku (v řádu stokorun, hubička stojí možná i víc…). Když se nebudete flákat a půjdete do sebe, dostanete se do formy, kterou vám všichni sousedé budou závidět.

Vlevo máme záchod, vpravo posilovnu

Mít ovšem k cvičení vyhrazenou místnost dělá dojem. Přeci jen, pocit, když provázíte svým domem nebo bytem návštěvu a jen tak mezi řečí prohodíte: „Kdybyste chtěli, v podkroví máme posilovnu,“ je k nezaplacení. Ale pryč s povrchností, kdo má fitko jen na okrasu, ať si radši koupí bonsai. Posilka na koukání se dá přirovnat k Ferrari. Bez motoru…

Uvědomte si, že žádná místnost se nedokáže přizpůsobit objemu nábytku a tedy ani posilovacím strojům. Nechte ke každému z nich pohodlný přístup (posilování a akrobacie se dost výrazně liší) a dostatek místa, abyste jeho potenciál mohli naplno využít.

Když už se bavíme o místě samotném – nezapomeňte si vyčlenit plácek pro posilování bez strojů (například na sklapovačky nebo strečink).

Jaké konkrétní stroje (alespoň do začátku) zvolit?

Při výběru platí jedno univerzální pravidlo, a sice přemýšlet dopředu. Vybírejte stroje, které porostou s vámi (mají upravitelnou zátěž a ideálně slouží k formování více svalových skupin), nedoženou vás k osobnímu bankrotu a s vaším přispěním splní to, co od nich očekáváte.

Pozor – srdeční záležitost

V žádné posilovně (ani v té domácí) by neměl chybět instrument, který vás na cvičení nažhaví. Nebo lépe – nažhaví vaše tělo. Před každým silovým cvičením byste neměli opomenout strečink a cviky na stroji, který postupně přepne vaše tělo do bojového režimu.

K aerobnímu cvičení lze využít rotoped či cyklotrenažér, stepper, ergometr nebo běžecký pás. Záleží jen na vás, jestli raději simulujete běh či jízdu na kole. Každopádně jeden z těchto krasavců by se ve vaší nové posilce měl vyjímat. Počítejte s investicí pěti až deseti tisíci korun.

Posilovací lavice

Klasickou „klouzačku“ pořídíte za pár stovek, ty nejlepší jako za pár stovek tisíc. Posilovací lavice slouží ke komplexnímu posilování těla a kus od kusu se liší. Vybírejte takové, abyste je mohli využít ke cvikům na břicho, stehna i záda. Nahradíte tím několik strojů, které zabírají místo a samozřejmě vám poděkuje i vaše peněženka.

Posilovací věž

Pisa, Paříž, Praha, Mnichov… Nad těmito a mnoha dalšími městy se klene monumentální věž (pakliže u Petřína trochu přimhouříme oči). A stejně tak by tomu mělo být i ve vašem domácím fitku. Skutečně kvalitní multifunkční posilovací věž vám ušetří spoustu místa a peněz, protože spojuje několik strojů do jednoho. A vyřádíte se na ní od hlavy až k patě.

Multifunkční konstrukce věže dovoluje s využitím kladek a závaží posilovat záda, nohy, prsa, břicho i ruce. Klasicky zahrnuje tzv. motýlka, zádovou kladkou a dolní kladkou pro cvičení na nohy. Součástí může být ještě celá řada v závislosti na konkrétním stroji.

Dbejte na to, abyste zvolili kus s širokým váhovým rozptylem. Jedná se o stroj, na kterém cvičíte jak záda, ruce, břicho a stehna. A ať se vám to líbí nebo ne, každá část vašeho těla disponuje různým silovým potenciálem (do běžné mluvy řečeno – to, co utáhnou vaše stehna, by vaše bicepsy mohlo rozsekat na svalovou kaši).

Do jaké míry vyrabovat vaše prasátko? Věže startují pod hranicí 10000 Kč, střed se pohybuje kolem dvojnásobku. A stejně jako v případě televizí, aut a čehokoliv jiného, sehnat je můžete i za vysoké pětimístné, ale i šesticiferné částky.

Činky

Ocelové tyče se dvěma kusy závaží by dost možná vyhrály soutěž „První asociace se slovem posilovna“. Budete se s nimi zaručeně kamarádit a dost rychle si na nich vybudujete závislost. Citlivější přítelkyně na ně po čase prý začnou žárlit…

Jejich oblíbenost tkví v relativně nízké ceně a, s nadsázkou řečeno, neomezeným množstvím cviků, díky kterým zapracujete nejen na rukou, ale i na zádech a prsou.

Do domácí posilovny nelze než doporučit dva typy: jednoručku a klasickou dvouruční činku. Obě jsou k mání s vyměnitelným závažím, takže až zesílíte natolik, že posilováním se stávající váhou akorát budete ztrácet čas, naložíte další kotouče a máte na několik měsíců vystaráno.

Kromě samostatné činky počítejte ještě s nákupem závaží. Nebojte se pustit chlup a pořiďte si i podložky a stojany na činky. Když pořádný kus železa upustíte na zem, zanechá na ní slušnou paseku. Takže jestli se nepočítáte mezi nadšené dlaždiče či opraváře parket, z kterých máte v posilovně podlahu, rozhodně o tom alespoň zauvažujte.

Nežrat a cvičit!

Ani posilovna v hodnotě českého státního rozpočtu vám skvělou figuru a kondici nezaručí. Dennodenní přísun smaženého kuřete zalívaného rozpuštěnými kostkami cukru nedokáže vykompenzovat ani milion sklapovaček denně.

Ve cvičení také nepopiratelně platí „no pain, no gain“, nejspíš si občas sáhnete na dno. Navíc po dvaceti klicích měsíčně klavír na jedné ruce do pátého patra rozhodně neodstěhujete. Takže srovnejte jídelníček, vykřesejte v sobě nezlomnou vůli, a jak už s radostí zvolávali socialističtí rolníci (posilnění flaškou tvrdého alkoholu, z toho si příklad neberte) před výjezdem na pole: „Ke strojům!“  

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: Placená inzerce

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE