Audi Q5 - nové kompaktní SUV


Segment velmi oblíbených kompaktních SUV doplňuje i automobilka Audi, která vedle svého velkého modelu Q7 vytvořila menší SUV s označením Q5. To by mělo být konkurencí právě menším SUV, jakými jsou například BMW X3, Mercedes GLK nebo VW Tiguan. 

Nové Audi Q5 je ze všech nově nabízených SUV rozměrově největší. Na délku měří 4,61 metru, na šířku 1,88 metru a vysoký je 1,65 metru. Rozvor náprav také dotahuje konkurenty o kategorii výš, délka rozvoru 2,81 metru je jen o pět centimetrů menší než u Touarega.

Audi Q5 logicky vychází ze svého většího předchůdce Q7, na karoserii jsou však ale patrné i stopy menších sedanů, které jsou pro německou automobilku charakteristické. Dynamický design dbá i na praktickou stránku své využitelnosti a proto součinitel aerodynamického odporu činí velmi slušných 0,33.

Motorizace

Do začátku nabídne Audi Q5 tři motorizace, dvě naftové a jednu benzinovou. Všechny agregáty jsou přeplňované a disponují přímým vstřikováním. Zážehový motor bude dvoulitrový čtyřválec TFSI a dosáhne výkonu 155 kW (211 koní) při točivém momentu 350 Nm. Výkon přes dvě stě koní rozjede vůz z nuly na sto za 7,2 sekundy a dosáhne k maximální rychlosti 222 km/h. Jeho průměrná spotřeba by se přitom měla pohybovat kolem 8,5 litru na sto kilometrů.

Slabší vznětový motor je dvoulitrový čtyřválec TDI common-rail s výkonem 125 kW (170 koní) a maximálním točivým momentem 350 Nm. Zrychlení z nuly na sto zvládne za 9,5 sekundy a nejvyšší rychlost, které dokáže pod kapotou Q5 dosáhnout, je 204 km/h. Za průměrnou spotřebu výrobce udává hodnotu 6,7 litru nafty na sto kilometrů.

Nejvýkonnější motor pak bude šestiválec 3,0 TDI o výkonu 176 kW (240 koní) a s točivým momentem 500 Nm, který dokáže dosáhnout z nuly na stovku za 6,5 sekundy a maximální rychlost, kterou šestiválec vyvine, bude 225 kilometrů v hodině. Přitom by si měl říct o průměrných 7,7 litrů na sto kilometrů.

Novinky i osvědčená technika

Stovky koní bude na kola přenášet nová dvouspojková převodovka S tronic přes sedm převodových stupňů. Audi slibuje minimální prodlevy při řazení a stejnou či nižší spotřebu paliva, než v případě manuálního řazení.

U všech modelů bude také standardně přítomen pohon všech kol, který bude obstarávat systém Quattro při standardním rozdělení točivého momentu 40:60 s vyšší hodnotou pro zadní nápravu.

V terénu by měla Q5 zvládnout nájezdový úhel 31 stupňů vpředu a 25 stupňů vzadu. Světlá výška vozu je rovných 200 mm. Velikost zavazadlového prostoru po vyjmutí zadních sedadel vystoupá ze základních 540 litrů až na velmi slušnou hodnotu 1560 litrů.

Za příplatek Audi dodá i dnes už běžnou luxusní výbavu, jako adaptivní bi-xenonové světlomety, bezklíčový přístup do vozu, systém monitorující tlak v pneumatikách, třízónovou klimatizaci nebo panoramatickou střechu. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Video Audi Q5


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |